BREAKING NEWS

“Meta si oktapodi”, shpërthen Frrok Çupi dhe lëshon paralajmërimin ‘bombë’ për Presidentin: Çështja e floririt do të...

“Meta si oktapodi”, shpërthen Frrok Çupi dhe lëshon
x

Shëndeti

Konsiderohet si një ‘bombë’ vitaminash dhe lufton stresin, ky është fruti që duhet të hani çdo ditë

Konsiderohet si një ‘bombë’ vitaminash dhe lufton stresin,

Nëse vuani çdo ditë nga stresi, ekziston një frut që mund t’ju relaksojë dhe të ngrejë humorin tuaj. Bëhet fjalë për bananet.

Banania është një nga frutat më të dobishëm sepse i siguron trupit energjinë e nevojshme dhe është e pasur me shumë lëndë ushqyese. Ka shumë fibra dhe furnizon trupin me vitamina A, B, C, E si dhe elementë gjurmë po aq thelbësorë si kaliumi, hekuri, kalciumi, seleni, zinku dhe magnezi.

Pra, banania promovon jetë shumë të dobishme dhe konsumi i saj ditor ndihmon trupin.

Këtu keni një listë të përfitimeve që merrni nga ky frut:

1. Lehtëson urthin, pasi vepron si antacid

2. Rrit funksionimin e duhur të trurit dhe jep qartësi shpirtërore.

3. Lufton stresin. Banania përmban tripofan, një lëndë ushqyese e vlefshme që shndërrohet në serotonin në trup, e cila nga ana tjetër ka aftësinë të na qetësojë, të na relaksojë dhe të na ngrejë humorin.

4. Rrit energjinë në trup. Kërkimet kanë treguar se dy banane na japin energji të mjaftueshme për një stërvitje të zellshme 90 minuta. Nuk është rastësi që atletët hanë gjithmonë banane para çdo gare apo stërvitje.

5. Rekomandohet për ata që kanë anemi, pasi ka përmbajtje të lartë hekuri, ndërsa mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak.

6. Ul rrezikun e presionit të lartë të gjakut. Sipas Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, banania ka jashtëzakonisht shumë kalium dhe pak kripë, prandaj ul rrezikun.