BREAKING NEWS

“Të gjitha gati brenda vitit 2021”, Rama jep lajmin fantastik

“Të gjitha gati brenda vitit 2021”, Rama jep lajmin fantastik
x

Shëndeti

Konsumimi i produkteve të bulmetit mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër, zbuloni se cilat duhet të hani

Konsumimi i produkteve të bulmetit mund të zvogëlojë

Konsumimi i produkteve të bulmetit mund ta zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër me 9%. Sipas ekspertëve, shkruan “Dailymail”, në një studim të bërë me më shumë se 400.000 persona, sugjeron që ata të cilët konsumojnë produkte të bulmetit duke përfshirë qumësht, djathë dhe kos kanë rrezik më të ulët të përjetojnë sulm në zemër.

Në bazë të hulumtimeve, për çdo gotë qumështi në ditë, rreziku i sulmit isshemik bie për 5%.

Hulumtuesit nga Universiteti i Oksfordit, kanë analizuar dietat e personave nga 9 shtete të ndryshme në Europë. Sipas rezultateve, personat që kishin raportuar se konsumojnë ushqime me fibra, perime, fruta dhe produkte natyrale të bulmetit, ishin prekur më pak nga sëmundjet e zemrës, përkatësisht nga ataku kardiak.