BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Shëndeti

Konsumojini sa më shumë! Vlerat e shëndetshme të manave, fruti ideal i pranverës

Konsumojini sa më shumë! Vlerat e shëndetshme të manave,

Pranvera erdhi dhe bashkë me të disa nga frutat më të lëngshme dhe më të shijshme që jo vetëm janë ushqyese, por janë të ngarkuara me përfitime shëndetësore. Mani, është një manaferrë indiane, e cila është e disponueshme për një periudhë të shkurtër dy herë në vit nga marsi në maj dhe pastaj përsëri nga tetori në nëntor.

Të disponueshëm në një larmi ngjyrash si e kuqe, e zezë, vjollcë, e bardhë dhe rozë, manat kanë një aromë të ëmbël dhe të thartë, e cila e bën frutin ideal për të bërë lëngje, reçel, ose ëmbëlsira. Këto janë të ngarkuara me lëndë ushqyese si hekur, vitaminë C, vitaminë K, kalium dhe kalcium, të cilat të gjitha janë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien.

Disa mënyra se si manat janë një ndihmë për shëndetin tuaj janë:

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Ngrënia e manave do të siguronte që qarkullimi i gjakut në trup të rregullohet. Duke qenë i ngarkuar me hekur, ai rrit ndjeshëm prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, gjë që ndihmon trupin të rrisë shpërndarjen e oksigjenit në të gjitha qelizat dhe indet, duke nxitur metabolizmin dhe duke siguruar funksionimin e qetë të organeve.

Ndihmon në tretjen e karbohidrateve

Manat janë të pasura me 1-deoksinojirimicin, një frenues alfa-glukozidazë që ndihmon në tretjen e karbohidrateve duke rezultuar në energji.

Frutat, veçanërisht manaferrat, janë të mira për tretjen pasi përmbajnë shumë fibra dietike. Ndihmon në përmirësimin e tretjes duke përshpejtuar lëvizjen nëpër traktin tretës dhe duke rritur jashtëqitjen. Ju ndihmon të çliroheni nga problemet kronike si kapsllëku, fryrja dhe ngërçet.

Përmbajtja e vitaminës C në fruta gjithashtu siguron që të jeni më të ngopur për një kohë më të gjatë, duke rritur kështu edhe metabolizmin.

Ndihmon në lehtësimin e inflamacionit

Manat janë të mbushura me Resveratrol dhe anthocyanine, përbërës që kanë veti anti-inflamatore. Meqenëse ato përmbajnë antocianina, të cilat ndihmojnë në shmangien e inflamacionit, ato mund të përdoren si zëvendësim për ilaçin alopatik. Gjethja e manit ndihmon gjithashtu në luftimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ, të cilat të dyja janë të lidhura me sëmundjet kronike.

Një gotë me lëng mani çdo ditë ndihmon në përmirësimin e shikimit, pasi është i pasur me vitaminë A. Sipas ekspertëve të shëndetit, vitamina A është e shkëlqyer për forcimin e shikimit dhe lehtësimin e tendosjes së syve.

Gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e syve nga radikalet e lira që shkaktojnë humbje të syve dhe degjenerim të retinës, veçanërisht tek ata që vuajnë nga diabeti. Sipas një studimi të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Biologjike, mani ka disa përbërës që mund të ndihmojnë në luftimin e diabetit dhe rritjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Ndihmon në parandalimin e Alzheimerit

Manat përmbajnë sasi jashtëzakonisht të larta të kalciumit, i cili është i nevojshëm për të mbajtur një tru të shëndetshëm. Fruti ndihmon në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit dhe e mban trurin të mprehtë dhe të freskët.