Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konsumoni këto ushqime nëse keni probleme me gjëndrën tiroide

Postuar: 10/09/2018 - 07:10

 

 
Nëse keni hipotireozë ose vuani nga sëmundja Hashimoto, e cila shkakton ngadalësimin e punës së gjëndrës tiroide, ju duhet të jeni të kujdesshëm në lidhje me dietën.
 
Ne ju japim këshilla se cilat ushqime duhet të hani nëse keni probleme të tilla shëndetësore.
 
Ushqimet e pasura me jod, tirozinë, zink dhe selen do të përmirësojnë funksionimin e gjëndrës tiroide së ngadalësuar.
 
Peshk
 
Peshqit si salmoni, sardelet, trofta dhe tonat janë të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe në përgjithësi janë të mira për shëndetin, pasi janë burim i shkëlqyeshëm i selenit.
 
Arra
 
Përmbajnë sasi të madhe të selenit, sidomos lajthi, makadamia, arra indiane dhe braziliane. Një grusht arra do t'ju shërbejë si një vakt i shpejtë në ditë dhe mund t'i konsumoni së bashku me sallata ose makarona të ndryshme.
 
Fruta dhe perime të freskëta në vend të trajtimit të ngrohjes
 
Fitimi në peshë është një nga simptomat e hershme të hipotiroidizmit. Për të zvogëluar peshën trupore, por në të njëjtën kohë të ruani shëndetin e trupit tuaj dhe gjëndrës tiroide, është e rëndësishme të hani perime dhe fruta të freskëta në vend të ushqimit të përpunuar termikisht, pasi është më i shëndetshëm.
 
Trajtimi termik humb ushqyesit, të cilat janë të nevojshme për gjëndrën tiroide ose trupin tonë.
 
Algat e detit
 
Ekspertët kanë vënë re një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe sëmundjes së Hashimotos. Ky ushqim gjendet shpesh në një meny vegjetarian dhe është i shkëlqyeshëm për tiroide, pasi përmban një përqendrim të lartë të jodit. Kjo lëndë ushqyese është thelbësore për funksionimin e duhur të tiroides dhe prodhimin e hormoneve të tij. Algat e detit janë të pasura me fibra, kalcium dhe vitamina A, B, C, E, K.
 
Bishtajoret
 
Hipotireoza shkakton mungesë energjie dhe ne mund ta aktivizojmë trupin me ndihmën e bishtajoreve të ndryshme, të cilat janë të pasura me proteina, antioksidantë, karbohidrate komplekse, vitamina dhe minerale.
 
Ato përmbajnë fibra dhe janë të shkëlqyeshme për tretje. Fasulet, bizelet, fasulet dhe thjerrëzat duhet të shtohen në dietën tuaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 08:10

Nga studimet rezulton se hirra përman 16 lloje proteinash. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme.

Postuar: 25/09/2018 - 07:49

Dafina është një bimë që mund të konsiderohet me të vërtetë e mrekullueshme, pasi ato sjellin për

Postuar: 25/09/2018 - 07:46

Ajo është pija më e njohur dhe më e rekomanduar në mbarë botën. Bëhet fjalë për ujin me limon.

Postuar: 25/09/2018 - 07:43

Të gjithë e duam ndjesinë që të jep një gotë me ujë të ftohtë gjatë një dite të nxehtë.

Postuar: 25/09/2018 - 07:37

Nëse jeni nga ata që nuk e preferojnë shijen e thartë, ne kemi një zgjidhje: shurupi i thanave, r

Postuar: 24/09/2018 - 23:43

Mjekët janë shokuar kur kanë gjetur pjesën e një stilolapsi në organet gjenitale të një djali 6-v

Postuar: 24/09/2018 - 20:36

Janë vitaminat dhe mineralet thelbësore ato që e mbajnë trupin tuaj të fortë dhe të shëndetshëm.