Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konsumoni një kastravec çdo ditë dhe nuk do ta besoni se çfarë do të ndodhë në trupin tuaj

Postuar: 22/04/2019 - 14:53

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë.

Mësoni disa nga përfitimet që merrni nëse konsumoni një të tillë në ditë.

Hidratim shtesë

Është i njohur për sasinë e lartë të përqindjes së ujit në të. Uji pastron trupin dhe largon toksinat. Ju merrni 40% të konsumit të përgjithshëm të ujit nga ushqimet. Ai është i përbërë në masën 95 % nga ujë. Pra nëse ju hani një kastravec në ditë, kini ngrënë dhe kini pirë në të njëjtën kohë.

Ka pak kalori

Kastravecët janë të pakët në kalori dhe përmbajnë afro 15-17 kalori. Veç kësaj ai është i pasur në vlera ushqyese si fibra, proteina, vitaminë C, K, mangan, hekur, zink deh magnez. Pjesa më e madhe e lëndëve ushqyese, fibrat gjenden në pjesën e jashtme të lëkurës.

Humbni në peshë

Për shkak të kalorive të pakta dhe fibrave të shumta, kastraveci është një favorit për tu bërë pjesë e dietës suaj dhe ju ndihmon të humbisni peshë.

Ndihmon në shëndetin e mukozës së gojës

Nëse mbani një fetë kastraveci në gojë, për pak sekonda ju kini vrarë shumë baktere dhe eliminoni kështu aromën e pakëndshme të gojës.

Sheqer i ulët në gjak

Kastraveci përmban disa anti-oksidantë që reduktojnë stresin oksidativ duke ndihmuar në uljen e nivelit të kolesterolit të keq deh sheqerit në gjak.

Ul nivelin e stresit

Është i njohur si përdorues për uljen e nivelit të ankthit

Ndihmon në shëndetin e flokëve, thonjve dhe lëkurës

Kastravecat përmbajnë vitamina A, B, C, K, mangan, bakër, dhe kalium që janë të rëndësishme në krijimin e një sistemi imunitar të shëndetshëm. Dhe kur trupi dhe sistemet imunitare janë të shëndetshme, shpesh kjo reflektohet në flokët, thonjtë dhe lëkurën tuaj. Përveç kësaj, trangujt janë të pasura me silicë, e cila është e nevojshme për zhvillimin e indeve të forta lidhëse të shëndetit.

Përmbajtja sulfurike është gjithashtu çelësi për të ndihmuar rritjen e flokëve të shpejtë dhe të fortë.

Sipas një artikulli të botuar nga Kolegji Huntington i Shkencave të Shëndetit, squfuri ka aftësinë për të formuar lidhje të forta që kontribuojnë në flokët e shëndetshëm. Methylsulfonylmethane (MSM) e cila përmban squfur është gjithashtu e nevojshme për formimin e keratinës për thonjtë dhe flokët.

Përmirëson tretjen

Siç u përmend në fillim të këtij artikulli, kastravecët përmbajnë nivele të larta të ujit dhe fibrave. Së bashku, këto dy lëndë ushqyese thelbësore ndihmojnë në lëvizjen e ushqimit në trupin tuaj, duke promovuar bakteret e mira në zorrë që të rregullojnë lëvizjen e zorrëve dhe duke parandaluar kapsllëkun.

Kujdeset për shëndetin e zemrës suaj

Është e njohur gjerësisht se nivelet e kaliumit ndihmojnë muskujt, nervat dhe veshkat për të filtruar gjakun dhe si rezultat ndihmon që zemra të lëvizë gjakun e pastër dhe të shëndetshëm në mënyrë më efikase. Në të kundërt, hulumtimi ka gjetur se kaliumi shumë i vogël mund të kontribuojë në sëmundjet kardiovaskulare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 16:28

Secili prej nesh e di: të kemi një mjedis të shëndetshëm në shtëpi, duhet të respektojmë rregullat bazë të higjienës. Pastërtia dhe rendi janë padyshim faktorë shumë të rëndësishëm.

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend