BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Shëndeti

Konsumoni vezë çdo ditë dhe do të befasoheni nga përfitimet që do të ketë organizmi juaj

Konsumoni vezë çdo ditë dhe do të befasoheni nga

Veza gjen përdorim pothuajse kudo, gatim gjellërash, ëmbëlsira, maska bukurie etj, por ajo që e bën të veçantë janë vlerat e saj të shumëllojshme ushqyese.

E pasur me aminoacide, vitamina, si kompleksi i plotë i vitaminës B, vitamina D dhe E, fosofor, selen, komplekse proteinike etj, ajo është një ndër produktet më të shëndetshëm që nuk duhet të mungojë kurrë në regjimin tuaj ushqimore.

Kur blini vezë, mundohuni të zgjidhni ato organike sepse nuk përmbajnë shtesa hormonale.

Përsa i përket ngjyrës ajo është në dorën tuaj, ndryshimi i vetëm vjen nga lloji i pulës, por ato kanë të njëjtat vlera ushqyese. Më poshtë do të lexoni cilat janë 5 efektet e pabesueshme që i ‘’dhuroni” trupit tuaj nese konsumoni rregullisht vezë:

1.Do të ndiheni më aktivë: Nje vezë me madhësi mesatare plotëson rreth 15% të nevojës ditore për vitaminë B2, e njohur gjithashtu me emrin Riboflavinë. Ajo është një nga 8 vitaminat që ndihmojnë trupin të konvertojë ushqimin në energji.

2.Do të keni shikim më të qartë: Dy antioksidantët kryesorë që gjenden tek vezët, luteina dhe zeaksantina kanë efekt mbrojtës për sytë.

Këta antioksidantë reduktojnë në mënyrë të ndjeshme riskun për degradimin makular dhe kataraktin, që janë ndër shkaqet kryesore për dëmtim të shikimit dhe verbërinë tek moshat e treta.

Në një studim të publikuar në gazetën Amerikane Të Ushqyerjes Klinike, pjesëmarrësit që kishin konsumuar 2 vezë në ditë për 4 javë e gjysmë kishin rritje të nivelit të zeaksantines me 44-42% dhe të luteinës me 28%.

3.Do të ndiheni më të ngopur: Vezët janë një burim shumë i mirë i proteinave, të cilat ju japin ndjesinë e ngopjes edhe kur keni ngrënë shumë pak