BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Shëndeti

Konsumoni vezë çdo ditë për një javë rresht dhe do të befasoheni nga ajo që do t’i ndodhë organizmit tuaj

Konsumoni vezë çdo ditë për një javë rresht dhe

Të heq urinë

Vezët kanë nivele të larta të proteinave, gjë që i bën vezët shumë të shëndetshme. Më e mira e kësaj është se ushqimet që kanë shumë proteina ju bëjnë juve të ndiheni më të mbushur për një kohë më të gjatë.

Lëkurë dhe flokë më të mirë

Vezët kanë nivele të larta të vitaminës B2, vitaminës B5 dhe vitaminës B12. Këto vitamine janë thelbësore për shëndetin e lëkurës, mëlçisë dhe flokëve tuaja. Gjithashtu, këto vitamina ndihmojnë edhe në funksionimin normal të sistemit nervor.

Eshtra dhe dhëmbë më të fortë

Vitamina D është thelbësore për shëndetin e eshtrave dhe dhëmbëve tonë. Kjo vitaminë kërkohet për absorbimin e duhur të kalciumit.

Vezët janë ndër ushqimet e pakta natyrale që kanë sasi të madhe të vitaminës D.

Ju bën më energjik

Siç e cekëm edhe më lart, vezët përmbajnë lloje të ndryshme të vitaminave B. Ato vitamina janë shumë të mira për trupin tuaj që ta konvertoj ushqimin në ‘karburant’, i cili gjeneron më shumë energji.

Zvogëlon stresin

Vezët përmbajnë nëntë aminoacide thelbësore të cilat i ndihmojnë disa sisteme të ndryshme të trupit. Nëse ka mungesë të njërit nga këto aminoacide, ju mund të keni edhe efekte negative mendore.

E përmirëson sistemin e imunitetit

Një vezë e vetme mund të përmbushë 22 për qind të konsumimit të nevojshëm ditor të selenit që i duhet trupit tuaj. Seleni është i domosdoshëm për hormonet tuaja dhe për sistemin e imunitetit. Një sistem i fort i imunitetit do të thotë rezistencë më të fortë ndaj infeksioneve, sëmundjeve dhe viruseve.

Mundësitë e sëmundjeve të zemrës zvogëlohen

Kur niveli i kolesterolit të mirë rritet, madhësia e grimcave të kolesterolit të këqija gjithashtu rritet.

Është kolesteroli i keq ai që i shkakton sëmundjet e zemrës, prandaj sigurohuni që ju konsumoni vezë vetëm në sasi normale.