BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Shëndeti

Kontrolloni se çfarë po bëni gabim: 6 arsyet pse dhëmbët kthehen në të verdhë dhe si ta parandaloni atë

Kontrolloni se çfarë po bëni gabim: 6 arsyet pse

Edhe nëse kujdeseni rregullisht për higjienën e dhëmbëve dhe të gojës, ndodh që me kalimin e kohës dhëmbët tuaj të zverdhen.

Dentisti Harold Katz rendit arsyet më të zakonshme pse dhëmbët zverdhen dhe çfarë mund të bëni për ta parandaluar atë.

1. Përdorni shumë shpëlarje goje ose zgjidhni shumë acid

Një nga mjediset më të vështira për dhëmbët është goja e thatë, thotë Katz. Kjo është për shkak se pështyma përmban një kombinim të mineraleve, enzimave dhe lidhjeve të oksigjenit që ruajnë ekuilibrin e pH në gojë neutrale,duke reduktuar acidin që mund të varfërojë smaltin.

Pështyma gjithashtu “kafshon” rregullisht dhëmbët për të larguar bakteret dhe për të parandaluar shfaqjen e njollave të smaltit.

“Ajo që është dekurajuese është se shumë shpëlarëse goje janë shumë acide dhe nëse përdoren shpesh, mund të shkatërrojnë smaltin e çmuar të dhëmbëve – thotë Katz.

Pra, nëse shpesh përdorni gargarë për të mbajtur frymën tuaj të freskët, mund t’ju duhet të merrni parasysh strategji të tjera, të tilla si larja e dhëmbëve më shpesh dhe larja e rregullt e dhëmbëve

2. Frutat dhe perimet e tharta

Ashtu si uji acidik i shpëlarjes mund të hollojë smaltin e dhëmbëve, po ashtu edhe acidet në dietë. Këto përfshijnë fruta dhe lëngje agrume, domate, ananas, uthull, pije të gazuara, disa pije sportive dhe disa salcë sallate me bazë uthull.

– Kjo nuk do të thotë që të gjitha këto duhet t’i largoni nga jeta juaj, por është mirë të pini pak ujë pasi të keni ngrënë ose pirë këto ushqime – këshillon Katz dhe sugjeron të konsumoni më shumë ujë për të parandaluar njollat, veçanërisht nga ushqimet dhe pijet. si boronica, çaji i errët dhe vera e kuqe.

3. Ju jeni një adhurues i kafesë

– Edhe pse studiuesit kanë sugjeruar se kafeja mund të ketë disa përfitime shëndetësore, ajo është një pije “e rëndë” për dhëmbët tuaj”, thotë dentistja Katja Friedman.

Pirja e dy ose tre kafeve çdo ditë, sipas saj, mundëson që smalti të jetë në kontakt të vazhdueshëm me agjentin ngjyrues. Për shkak se smalti është poroz, këto njolla mund të qetësohen dhe të shkaktojnë zverdhje të dhëmbëve, nëse nuk lahen rregullisht.

– Pirja e kafesë më shpejt apo edhe pirja përmes një kashte mund të zvogëlojë kohën e mbajtjes së agjentit ngjyrues në gojë”,  thekson ajo.

4. Ju jeni duhanpirës

“Kimikatet në cigare dhe duhan pipe kanë një efekt ngjyre sepse ngjiten në smalt”, vëren Friedman dhe shton se sa më gjatë të pini duhan, aq më të dukshme bëhen njollat.

Pirja e duhanit shoqërohet gjithashtu me një sërë problemesh të tjera të shëndetit oral, si sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, prishjen e dhëmbëve dhe tharjen e gojës, prandaj konsideroni dhëmbë më të bardhë dhe më të fortë si vetëm një arsye më shumë për të konsideruar lënien e duhanit.

5. Kurseni në zakonet e mira të higjienës orale

Filli dentar është një zakon i mirë kur bëhet fjalë për higjienën orale. Friedman thotë se larja e paqëndrueshme dhe përdorimi i fillit me fill mund të shkaktojë krijimin e pllakave në smaltin tuaj.

“Mund ta hollojë atë shtresë mbrojtëse dhe gjithashtu të kontribuojë që dhëmbët të duken të verdhë nga bakteret. Një regjim i mirë i kujdesit në shtëpi mund të jetë shumë i dobishëm për të hequr atë verdhëz.

6. Lani dhëmbët me shumë entuziazëm

Ndërsa është e mrekullueshme të kesh një rutinë të rregullt larjeje, presioni dhe shpejtësia më e lartë nuk do të thotë një gojë më e shëndetshme. Në fakt, mund të ketë efekt të kundërt, vëren Mazen Natur, një protezist. Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë nëse pasta juaj e dhëmbëve përmban lëndë gërryese.

“Nëse lani shumë ose shumë shpesh, mund të dëmtoni një shtresë të hollë smalti dhe të zbuloni një shtresë dentine”, thotë ai. Nëse dhëmbët tuaj tashmë janë të verdhë, kontrolloni me dentistin tuaj mundësitë e zbardhjes profesionale, si dhe këshilla për ndryshimin e zakoneve, sugjeron Natur.