BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Shëndeti

Kripë e nxehtë/ Ilaçi më i fuqishëm natyral kundër dhimbjes së shpinës, ftohjes dhe bronkitit (RECETA)

Kripë e nxehtë/ Ilaçi më i fuqishëm natyral

Një zgjidhje e thjeshtë, ekonomike dhe e përballueshme për të gjithë: kripa e nxehtë mund të përdoret për të lehtësuar disa simptoma shumë të zakonshme. Ajo mund të aplikohet tek të gjitha moshat, dhe përparësia kryesore është se ajo është një ilaç plotësisht natyral pa efekte anësore.

Për të marrë këtë ilaç të efektshëm, është e nevojshme që të përdoret kripë me cilësi të lartë, si kripë deti ose ajo e Himalajeve. Është e rëndësishme që kripa të jetë krejtësisht e natyrshme dhe e papërpunuar. Avantazhi i këtyre llojeve të kripës është pasuria e tyre e veçantë e mineraleve, të cilat absorbohen nga trupi së bashku me nxehtësinë dhe mund të thithin lagështinë e tepërt.

Sipas revistës Psikologjia, për të përgatitur kripën e nxehtë hidhni kripë të trashë (në varësi të madhësisë së zonës që duhet trajtuar) në një tenxhere. Ngroheni derisa kripa të fillojë të lëshojë tym, pastaj fikni furrën dhe hidheni përmbajtjen në një copë rrobe ose një peshqir.

Aplikoni kripën e nxehtë në zonën e prekur nga dhimbja, duke u kujdesur që të mos digjen (prisni disa minuta nëse kripa është shumë e nxehtë). Aplikojeni për rreth 15-20 minuta, ose derisa kripa të kthehet në temperaturën e dhomës.

Ky trajtim mund të përsëritet çdo ditë, duke ripërdorur të njëjtën kripë. Është një ilaç efektiv kundër: bronkitit, sinusit, dhimbjes së ftohjes, qafës së mitrës, dhimbjes menstruale, dhimbjes së shpinës, dhëmbëve dhe dhimbjes së veshëve.