BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Shëndeti

Kriza energjetike paralajmëron dimër të vështirë, fizikanti tregon sekretin që po bën namin në rrjetet sociale: Ju tregoj si ti gatuani makaronat me sobë fikur

Kriza energjetike paralajmëron dimër të vështirë,

Teksa po paralajmërohet çdo ditë se po afrohet dimri i vështirë dhe të gjithë vendet do të përballen me krizë energjetike, njerëzit kanë nisur të tregojnë idetë e tyre për të kursyer.

Një tenxhere, një kapak, një pako makarona dhe ujë i zier. Kaq nevojitet për të pasur gati një vakt me një pjatë makarona të shijshme mbi tavolinë. Fituesi i çmimit Nobel në fizikë, Giorgio Parisi ka sjellë këtë ide që familjet të përballojnë krizën energjetike.

Me anë të një postimi në Facebook tregoi se nëse njeriu mendon më gjatë, arrin të gjejë zgjidhje. Kështu pa e ndezur sobën, mjafton të keni pak ujë të valuar në një tenxhere, të hidhni brenda një pako spagheti, të mbyllni kapakun dhe t’i lini brenda për 8 minuta.

“Gjëja më e rëndësishme është të jetë gjithmonë tenxherja me kapak, nxehtësia humbet në rast të zbuluamit. Pasi makaronat zihen, unë e ul gazin në minimum në mënyrë që të ziejë ngadalë pa përdorur gaz. Gjithashtu mund të provoni ta fikni, ashtu siç sugjeroj në këtë post, i cili nuk është i imi, por i Alessandro Busiri Vici. Është e dukshme që në këtë mënyrë ne konsumojmë më pak dhe mendoj që makaronat gatuhen. Në fund të fundit, makaronat gatuhen mirë edhe në male me ujin që zien në 90 gradë. Kapaku është thelbësor,”- shkroi ai në Facebook.

Një studim i promovuar disa muaj më parë nga prodhuesit italianë të makaronave të Unione Italiana Food pretendonte se nëse përdorni kapakun gjatë zierjes, mund të kurseni kohë dhe deri në 6% të energjisë.