BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, ja kush do i fus në burg punonjësit e administratës

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Shëndeti

Kujdes! Gërhitja mund të jetë më e rrezikshme nga sa mendohej

Kujdes! Gërhitja mund të jetë më e rrezikshme nga sa

Mund të mendoni se është thjesht një efekt anësor i bezdisshëm i gjumit, por në fakt, gërhitja mund të jetë më e rrezikshme nga sa mund ta imagjinoni.

Kjo ndodh sepse gërhitja është një shenjë kyçe e apnesë obstruktive të gjumit, e cila është një çrregullim serioz i gjumit ku ndaloni frymëmarrjen për 10 sekonda ose më shumë në të njëjtën kohë.

Për më tepër, rrit rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe problemeve të tjera shëndetësore. Kjo i bën disa raste të gërhitjes të rrezikshme për jetën.

Çfarë është gërhitja, në të vërtetë – Gërhitja ndodh kur ajri nuk mund të rrjedhë lehtësisht përmes gojës ose hundës. Kur kjo ndodh, ajri detyrohet të kalojë përmes një zone të penguar, gjë që bën që indet e buta në gojë, hundë dhe fyt të përplasen me njëri-tjetrin dhe të dridhen. Dridhja krijon tingullin e gërhitjes.

Sa e zakonshme është gërhitja – Gërhitja është shumë e zakonshme dhe të gjithë e bëjnë atë në një moment të jetës së tyre. Megjithatë, është më e zakonshme tek meshkujt mbi 50 vjeç që janë mbipeshë ose obezë.

Pozicioni i gjumit – Fjetja në shpinë mund t’ju bëjë të gërhitni. Përdorimi i një jastëku shumë të butë ose shumë të madh mund të provokojë gjithashtu gërhitje.

Sëmundjet e zemrës – Apnea e gjumit është e lidhur me probleme kardiovaskulare, si presioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e arterieve koronare, të cilat përfundimisht çojnë në sulme të mundshme në zemër.

Dhimbje koke – A zgjoheni shpesh me dhimbje koke? Apnea e gjumit dhe gërhitja mund të jenë një arsye. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që gërhisnin zakonisht vuanin nga dhimbje koke në mëngjes dhe çrregullime të gjumit, duke përfshirë pagjumësinë.

Trajtimet kirurgjikale – Në disa raste, gërhitja trajtohet me kirurgji për të tkurrur ose hequr indin e tepërt ose për të korrigjuar një problem strukturor. Shumë nga këto procedura janë minimalisht invazive.

Ndryshimet e stilit të jetesës – Ndryshimet e stilit të jetesës, të tilla si shmangia e alkoolit para gjumit, ndryshimi i pozicionit të gjumit dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme, mund të zvogëlojnë gërhitjen.