BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Shëndeti

KUJDES/ Ja tre ushqime që rrisin në mënyrë drastike kolesterolin

KUJDES/ Ja tre ushqime që rrisin në mënyrë drastike

Nëse keni probleme me kolesterolin e lartë në gjak ecja dhe ushqimi i shëndetshëm janë të detyrueshme. Rreziku më i madh qëndron në këto ushqime:

Krem djathi
Rreth 30 gram krem ??djathi përmban 100 kalori, dhe pothuajse 90 për qind e kalorive në kremin e djathit vijnë nga yndyra dhe pjesa më e madhe e yndyrës në këtë ushqim është e ngopur. Kjo yndyrë e pashëndetshme është e dëmshme për zemrën sepse rrit lipoproteinën me densitet të ulët, LDL ose kolesterolin e keq që bllokon arteriet.

Gjalpë
Problemi është se vetëm një lugë gjelle gjalpë përmban 31 g kolesterol dhe shumë yndyra të ngopura, të cilat jo vetëm që rritin nivelin e kolesterolit “të keq” LDL, por edhe ul sasinë e kolesterolit “të mirë” ose HDL.

Akullore
Një porcion prej vetëm 85 g akullore mund të përmbajë deri në 45 mg kolesterol.