BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Shëndeti

KUJDES! Ju dhemb barku gjithmonë pasi keni ngrënë? Kjo sëmundje e rëndë është duke iu paralajmëruar

KUJDES! Ju dhemb barku gjithmonë pasi keni ngrënë? Kjo

Kanceri është një gjendje ku qelizat në një pjesë të caktuar të trupit rriten dhe riprodhohen në mënyrë të pakontrolluar. Qelizat kancerogjene mund të pushtojnë dhe shkatërrojnë indet e shëndetshme përreth, duke përfshirë organet.

Edhe pse ka mbi 200 lloje të kancerit, ndër më të zakonshmit janë kanceri i gjirit, kanceri i mushkërive, kanceri i prostatës dhe kanceri i zorrëve. Kanceri i zorrëve më së shpeshti gjendet tek personat mbi moshën 60 vjeç, por si të gjithë kanceret, ai mund të shfaqet në cilindo të çdo moshe. Simptomat, ndërkohë, mund të shfaqen në disa zona. Një nga simptomat është dhimbja e barkut që shkaktohet nga ngrënia.

Simptoma të tjera përfshijnë:

• një ndryshim i vazhdueshëm në zakonin e jashtëqitjes;

• humbje peshe e pashpjegueshme;

• dhimbje ose gungë në bark.

Shumica e njerëzve me këto simptoma nuk kanë kancer të zorrëve. Probleme të tjera shëndetësore mund të shkaktojnë simptoma serioze. Por nëse keni një ose më shumë nga këto, ose nëse gjërat thjesht nuk duken mirë, shkoni të konsultoheni me mjekun tuaj të përgjithshëm.

Një test i fundit laboratorik ka zbuluar se kanabisi medicinal mund të vrasë deri në 90 për qind të qelizave të kancerit të zorrës së trashë. Duke folur për rezultatet, onkologu Tami Peretz tha:

“Bazuar në këto eksperimente, ka vend për të kryer studime te kafshët dhe, në të ardhmen, për të shqyrtuar mundësinë e përfshirjes së këtyre produkteve në pacientët me kancer kolorektal”.

Megjithëse rezultatet janë premtuese, është e rëndësishme të theksohet se ekziston një ndryshim i rëndësishëm midis testeve laboratorike dhe provave të kafshëve ose njerëzve. Ndërsa baza e provave vazhdon të rritet dhe përfitimet e kanabisit medicinal bëhen gjithnjë e më të dukshme, kjo mund të ndihmojë në heqjen e stigmës që ka mbuluar bimën që nga shekulli i 20-të.