Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes! Këto janë rrreziqet që vijnë nga përgatitja e ushqimit në skarë

Postuar: 16/08/2018 - 13:32

Gjatë verës ushqimi i skarës është një mënyrë e mirë për të kaluar disa orë jashtë me miqtë. Megjithatë, lëkura mund të absorbojë substancat e dëmshme të lëshuara nga tymi. Për të parandaluar këtë ju duhet së pari të mos e vendosni mishin ose peshkun kur ka flakë në skarë.

 
Rreziqet e rëndësishme
Hidrokarburet aromatike policiklike, substancat e prodhuara nga gatimi në skarë, janë të dëmshme për trupin. Rreziqet janë të ndryshme: nga çrregullimet në zhvillim në sistemin e frymëmarrjes për të rritur rreziqet e kancerit. Por sipas studiuesve kinezë, këto substanca janë të dëmshme jo vetëm nëse thithen ose gëlltiten, por edhe thjesht nëse vijnë në kontakt me lëkurën.
 
Thithja e lëkurës
Hulumtimi kinez ka analizuar ndikimin e hidrokarbureve aromatike policiklike tek disa vullnetarë, vlerësimin e ndikimit në trupin e çdo mënyrë të mundshme të kontaktit me substanca të dëmshme. Rezultatet treguan se incidenca e penetrimit më të madh të substancave të dëmshme në trup është gëlltitja. Në një mënyrë krejtësisht të papritur, megjithatë, kontakti me lëkurën është provuar të jetë më i rrezikshme sesa tymi që thithet përmes frymëmarrjes.
 
Ndryshoni rrobat
Sipas asaj që raportohet nga autorët e studimit, depërtimi i substancave të dëmshme në trup nëpërmjet lëkurës do të jetë për shkak të vajit të lëshuar gjatë gatimit në kontakt me lëkurën favorizojnë thithjen e IPA. Studiuesit këshillojnë që të ndryshoni rrobat e përdorura për gatim sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zvogëloni rreziqet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 07:25

 Migrena është një sëmundje shumë e rëndë për të gjithë ata që e kalojnë. Kjo është një sëmundje që lidhet ngushtë me funksionin e trurit dhe zakonisht zgjat nga 4 orë deri në tre ditë.

Postuar: 14/11/2018 - 22:56

Në lashtësi, luani i zemrës ose siç njihet “Leonurus cardiaca”, është përdorur për të

Postuar: 14/11/2018 - 22:29

Të zgjohesh në mes të natës e të shohesh që jastëku, çarçafët e rrobat janë bërë qull në djersë,

Postuar: 14/11/2018 - 22:21

Sapo të hetoni simptomat e para, thërrisni ndihmën, mirëpo para se të arrijë ndokush tek ju, duhe

Postuar: 14/11/2018 - 22:06

Nëse keni probleme me pagjumësinë, Ka edhe një teknikë tjetër që ia vlen ta provoni.

Postuar: 14/11/2018 - 21:44

Dhimbjet menstruale janë po aq të rrezikshme dhe të dëmshme sa një atak kardiak.

Postuar: 14/11/2018 - 21:27

Çdo aktivitet që përfshin lëvizjen ndihmon për t’u dobësuar.