Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes! Këto lloje peshqish nuk duhet ti konsumoni

Postuar: 23/09/2018 - 22:06

Të gjithë e dimë që peshku përveçse tepër i shijshëm është edhe mjaft i shëndetshëm. Përtej kësaj, ka disa lloje peshqish që ju bëjnë më shumë dëm sesa mirë për shëndetin.

Ja për cilët është fjala:

Peshku mustak i importuar

Peshku mustak mund të rritet në përmasa të konsiderueshme. Por për të stimuluar rritjen e tyre, fermerët i ushqejnë ato me hormone, sidomos peshqit e importuar nga Azia. Kështu që bëni kujdes me këtë lloj peshku të importuar.

Peshku skumbria

Ky lloj peshku përmban shumë mërkur, i cili nuk fshihet, por akumulohet në trupin e njeriut duke shkaktuar shumë sëmundje.

Peshku tuna

Peshku tuna përmban mërkur në nivele shumë të larta. Zakonisht ky lloj peshku ushqehet me antibiotikë dhe hormone.

Peshku tilapia

Nuk rekomandohet të konsumohet nga njerëzit që kanë probleme me zemrën dhe astmën.

Peshku ngjalë

Ngjalat kanë shumë yndyrnë dhe nuk rekomandohen të përdoren shpesh.

Peshku pangasius

Një tjetër lloj peshku që nuk rekomandohet të përdoret shpesh, është ai i llojit pangasius. Zakonisht pjesa më e madhe e llojit të këtij peshku që ne blejmë vjen nga Vietnami, lumenjtë e së cilit janë më të ndoturit në të gjithë botën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 16:59

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera.

Zgjidhje për refluksin ose urthin:

Gjethet e dafinës ndihmojnë tretjen dhe shmangin çrregullimet në këtë sistem.

Postuar: 20/02/2019 - 16:30

Zbuloni dietën e NASA-s që do ju ndihmojë të hiqni kilogramët e tepër në një mënyrë shumë të shpe

Postuar: 20/02/2019 - 15:38

 Ekzistenca e lagështirës është një nga problemet më të zakonshme për të luftuar në shtëpinë

Postuar: 20/02/2019 - 15:24

Peshqirët janë normalisht një pjesë kyçe e rutinës higjienikë, por, sipas një eksperti, ata mund

Postuar: 20/02/2019 - 10:39

Kjo kurë e vjetër natyrale e përdorur prej shekujsh është ajo e fiqve të thatë dhe qumështit.

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq.

Postuar: 19/02/2019 - 18:44

Produktet kozmetike që ne blejmë çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që janë efektive, p