Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes! Ky fëmijë humbi shikimin për shkak të kësaj lodre që të gjithë e kemi në shtëpi

Postuar: 19/09/2018 - 19:07

Një adoleshent australian dëmtoi përgjithmonë shikimin me treguesin e tij me lazer. Kjo është arsyeja pse optometristët synojnë t’i paralajmërojnë prindërit se treguesi me lazer është ‘lodër’ e rrezikshme për fëmijët e tyre.Ky djalë 14 vjeçar përjetoi probleme me vizionin e tij dhe vizitoi një optometër Ben Armitage pasi luajti me treguesin e tij të lazerit. Djali konfirmoi se ai vuri lazerin në sytë e tij për një kohë të shkurtër, gjë që përfundimisht rezultoi me humbjen prej 75% të shikimit të tij në të dy sytë.

 
Armitage deklaroi se pjesa e prapme e të dy syve shfaqte djegie me lazer, gjë që nënkuptonte se ai kishte djegur retinën në pjesën e prapme të syrit afër zonës së njohur si macular.
 
Djali nuk ndjeu asnjë dhimbje duke luajtur me treguesin e lazerit, por ai arriti të dëmtojë shikimin e tij në të njëjtin moment.Fakti që mbajtja e syzeve nuk mund të ndihmojë në përmirësimin e vizionit të djalit është gjëja më e keqe në këtë rast.
 
Optometristi gjithashtu shpjegoi se dëmi i bërë për sytë e pacientit ishte i ngjashëm me një aparat filmik të thyer, në atë që pavarësisht nga cilësia e lentes në pjesën e përparme, dëmi i sensorit në pjesën e prapme nuk mund të trajtohet.Ekziston një studim i kryer nga Qendra e Pajisjeve dhe Shëndetit Radiologjik të Administratës Ushqimore dhe të Barnave, ku është vërtetuar se madje edhe një lazer 5 mW mund të shkaktojë dëme dhe ata që janë shënuar në rangun 3-5 mW nuk kanë raportuar raste të dëmtimit të syve . Lazerët në SHBA janë të sigurt dhe shkojnë brenda këtyre kufijve, por ka disa lazer të importuar që nuk janë të importuara ligjërisht që tejkalojnë kufijtë e sigurisë ligjore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2018 - 00:00

Në ditët me shi ju ka ndodhur që të qëndroni gjithë ditën në shtëpi të mërzitur nga prishja e planeve për të dalë jashtë. Por ajo që pyesni vërtet veten është nëse moti ndikon apo jo në gjendjen shpirtërore?

Postuar: 17/10/2018 - 20:27

Shumica e njerëzve marrin një aspirinë për të lehtësuar dhimbjen e kokës, për të pushuar dhimbjen

Postuar: 17/10/2018 - 20:10

Depresioni është një shqetësim emotiv që mund të ketë efekte në shëndetin fizik dhe mendor.

Postuar: 17/10/2018 - 19:48

Pastrimi i shtëpisë është një proces sa i thjeshtë,aq edhe i vështirë.

Postuar: 17/10/2018 - 19:45

 Edhe ushqimet e shëndetshme mund të kthehen në toksike nëse e teproni me konsumimin e tyre.

Postuar: 17/10/2018 - 19:42

Pas shumë eksperimentesh nga dermatologë britanikë, u zbulua se deri në moshën 50-vjeçare, 50% e

Postuar: 17/10/2018 - 19:15

Të përzierat janë vërtet të bezdisshme gjatë shtatzënisë.