Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes! Ky fëmijë humbi shikimin për shkak të kësaj lodre që të gjithë e kemi në shtëpi

Postuar: 19/09/2018 - 19:07

Një adoleshent australian dëmtoi përgjithmonë shikimin me treguesin e tij me lazer. Kjo është arsyeja pse optometristët synojnë t’i paralajmërojnë prindërit se treguesi me lazer është ‘lodër’ e rrezikshme për fëmijët e tyre.Ky djalë 14 vjeçar përjetoi probleme me vizionin e tij dhe vizitoi një optometër Ben Armitage pasi luajti me treguesin e tij të lazerit. Djali konfirmoi se ai vuri lazerin në sytë e tij për një kohë të shkurtër, gjë që përfundimisht rezultoi me humbjen prej 75% të shikimit të tij në të dy sytë.

 
Armitage deklaroi se pjesa e prapme e të dy syve shfaqte djegie me lazer, gjë që nënkuptonte se ai kishte djegur retinën në pjesën e prapme të syrit afër zonës së njohur si macular.
 
Djali nuk ndjeu asnjë dhimbje duke luajtur me treguesin e lazerit, por ai arriti të dëmtojë shikimin e tij në të njëjtin moment.Fakti që mbajtja e syzeve nuk mund të ndihmojë në përmirësimin e vizionit të djalit është gjëja më e keqe në këtë rast.
 
Optometristi gjithashtu shpjegoi se dëmi i bërë për sytë e pacientit ishte i ngjashëm me një aparat filmik të thyer, në atë që pavarësisht nga cilësia e lentes në pjesën e përparme, dëmi i sensorit në pjesën e prapme nuk mund të trajtohet.Ekziston një studim i kryer nga Qendra e Pajisjeve dhe Shëndetit Radiologjik të Administratës Ushqimore dhe të Barnave, ku është vërtetuar se madje edhe një lazer 5 mW mund të shkaktojë dëme dhe ata që janë shënuar në rangun 3-5 mW nuk kanë raportuar raste të dëmtimit të syve . Lazerët në SHBA janë të sigurt dhe shkojnë brenda këtyre kufijve, por ka disa lazer të importuar që nuk janë të importuara ligjërisht që tejkalojnë kufijtë e sigurisë ligjore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohur që rrisin rrezikun e shfaqjes së kancerit, duke përfshirë natyrisht pirjen e duhanit dhe obezitetin, por edhe disa fak

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes

Postuar: 11/06/2019 - 14:39

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë.