Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Vizita në Gjermani për të takuar kancelaren Merkel? Ja çfarë thotë kryeministri Rama  

Vizita në Gjermani për të takuar kancelaren Merkel? Ja
x

Shëndeti

Kujdes mos e teproni! Mjekët japin alarmin: Mos konsumoni shumë oriz sepse rrezikoheni nga këto sëmundje. Çfarë përmbajnë kokrrat e orizit?

Kujdes mos e teproni! Mjekët japin alarmin: Mos konsumoni shumë oriz

Shkencëtarët kanë zbuluar se ngrënia e sasive të mëdha të orizit rrit rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsenikut që ndodhet natyrshëm tek korrat.

Kimikati grumbullohet tek orizit dhe është i lidhur vazhdimisht me sëmundjet e mëlçisë, kancere dhe sëmundje të tjera. Në raste serioze, mund të rezultojë me vdekje.

Orizi është një nga elementët e dietave në të gjithë botën dhe mbështetet te miliona njerëz në vendet në zhvillim për të siguruar kalori dhe lëndë ushqyese të vlefshme.

Në nivel global, është vlerësuar se arseniku në oriz është fajtor për mbi 50,000 vdekje të parakohshme në vit, të cilat mund të jenë shmangshme.

Oriz basmati – superdrithë me shije të paharrueshme - Telegrafi

Arseniku ndodh natyrshëm në tokë dhe është rritur në vendet që kanë përdorur herbicide ose kimikate për qëllime ujitje.

Orizi rritet në kushte të përmbytura dhe kjo tërheq arsenikun nga toka dhe në ujë, përpara thithjes eventuale nga bimët.

MoeMeni