BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x
BREAKING NEWS

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon menjëherë avokati i saj: Ka pasur një debat të gjatë në këtë seancë. Ja versioni që ka dhënë Rozeta Dobi për herë të katërt

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon
x
BREAKING NEWS

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu gjetën mbi 500 mijë euro cash në banesë

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë sërish, ja pse kreu i “Foltores” nuk do futet në zgjedhjet e 14 majit me logon e PL dhe dera e hapur e pazarit për “non gratin” e lirinë e Shkëlzenit

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe vartëses rëndojnë pozitat, ish-ministri fluturon drejt Suedisë

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë merr vendimin për Jeton Lamin

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë
x

Shëndeti

KUJDES! Nëse e ndjeni këtë simptomë kur jeni shtrirë, duhet të kontrolloni menjëherë gjakun

KUJDES! Nëse e ndjeni këtë simptomë kur jeni shtrirë,

Shumë i ndiejnë efektet e një dite të ngarkuar dhe aktive vetëm kur shkojnë në shtrat natën. 

Qoftë dhimbje në këmbë nga “vrapimi” apo tension në shpatulla, disa simptoma mund të bëhen më të theksuara kur trupi qetësohet dhe ju shtriheni për të pushuar.

Por nëse ndonjëherë e vëreni këtë simptomë në dukje të padëmshme gjatë natës, duhet të bëni testin e gjakut.

 Dhimbja në këmbë gjatë natës mund të jetë një shenjë se keni kolesterol të lartë të rrezikshëm.

Është e vështirë të përcaktohet nëse kolesteroli është i ngritur në bazë të simptomave. Por ndërsa lipoproteina me densitet të ulët (LDL), e njohur gjithashtu si “kolesteroli i keq”, fillon të grumbullohet përgjatë mureve të enëve të gjakut duke shkaktuar një sëmundje serioze të quajtur aterosklerozë, ajo përfundimisht çon në ngushtimin e arterieve. Ky ngushtim ndërhyn në rrjedhën e gjakut, duke krijuar një gjendje të njohur si sëmundja e arterieve periferike (PAD).

Muskujt e dendur në këmbë janë të parët që i regjistrojnë këto ndryshime dhe prej tyre në fakt vendos një alarm që paralajmëron një situatë të rrezikshme.

Në fillim, me ngushtimin e arterieve, dhimbja shfaqet kryesisht gjatë sforcimit, sepse muskujt u mbarojnë më shpejt oksigjeni. Megjithatë, ndërsa gjendja përkeqësohet, dhimbja shfaqet gjatë natës, kur trupi është në qetësi”, shpjegoi doktori britanik Jeff Foster dhe shton se gjatë natës mund të ndjeni ngërçe në këmbë.

Mjekët thonë se PAD mund të shfaqet gjatë ditës si një dhimbje e fortë që djeg fjalë për fjalë, kudo në këmbë, nga vithet në pjesën e poshtme të këmbës, dhe atë gjatë ecjes.

“Por kur simptomat shfaqen gjatë natës, ato shpesh manifestohen si ngërçe në viça, gishtërinj, rrënjë të gishtave, thembra”, thotë doktor Darren Schneider, drejtor i Qendrës për Kirurgji Vaskulare dhe Endovaskulare në Nju Jork.

Schneider thotë se këto episode të dhimbshme zakonisht mund të lehtësohen duke vendosur këmbët në mënyrë që gjaku të rrjedhë në këmbë, por duhet patjetër të bëni një analizë gjaku dhe të kontrolloni nivelin e kolesterolit.