BREAKING NEWS

Aksident i rëndë! Makina përplas për vdekje djalin e Kudret Saliajt

Aksident i  rëndë! Makina përplas për vdekje djalin e Kudret
x
BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x

Shëndeti

Kujdes! Nëse e vëreni këtë simptom kur jeni shtrirë në shpinë, zemra juaj nuk po punon mirë

Kujdes! Nëse e vëreni këtë simptom kur jeni shtrirë

Dështimi i zemrës është një problem shumë serioz shëndetësor. Ndodh kur zemra nuk është më në gjendje të pompojë mjaftueshëm gjak, që do të thotë se nuk siguron furnizimin e nevojshëm të gjakut në trup. Faktorët e rrezikut për këtë sëmundje janë presioni i lartë i gjakut, obeziteti, konsumimi i tepërt i alkoolit dhe mosha. Mjekët rekomandojnë që të filloni trajtimin e tij sapo të merrni diagnozën.

Numri i personave që vuajnë nga insuficienca kardiake është vazhdimisht në rritje dhe pritet që deri në vitin 2040, dy herë më shumë njerëz të vuajnë nga kjo sëmundje. Sipas Shoqatës Amerikane për Shëndetin Kardiovaskular, vlerësohet se 1-2 për qind e popullsisë së përgjithshme të vendeve të zhvilluara ka dështim të zemrës dhe vetëm 50% e pacientëve me sëmundje të avancuar mbijetojnë pesë vjet.

Megjithëse dështimi i zemrës është një sëmundje relativisht e zakonshme, shumë njerëz nuk e dinë se cilat janë simptomat e saj. Njëri prej tyre është veçanërisht tregues dhe nuk duhet të injorohet. Është vështirësi në frymëmarrje gjatë shtrirjes, e njohur edhe si ortopnea.

“Në rrethana normale, kur shtriheni, gjaku do të udhëtonte pa probleme në ekstremitetet tuaja dhe do të kthehej në zemër, por nëse keni dështim të zemrës, zemra nuk mund të përballojë sasinë e shtuar të gjakut. Kjo çon në depozitimin e lëngjeve në mushkëri dhe rrjedhimisht në gulçim”, shpjegoi një ekspert i kësaj sëmundjeje nga Universiteti i Miçiganit.

Nëse e vëreni këtë simptomë në veten tuaj, është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur dhe të merrni hapat e nevojshëm për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Simptoma të tjera të mundshme të dështimit të zemrës që duhet t’i kushtoni vëmendje përfshijnë:

Dispnea (vështirësi në frymëmarrje);
Lodhje e tepërt;
Performancë më e dobët fizike;
Ënjtje e ekstremiteteve të poshtme.

Simptomat më pak të zakonshme të kësaj sëmundjeje janë:

Kollë e fortë gjatë natës;
Një rënie e papritur e përqendrimit;
Zhurma e frymëmarrjes;
Rritje e papritur e peshës trupore (më shumë se 2 kg në javë).