BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x
BREAKING NEWS

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita Nikollës për të kthyer Sali Berishën në politikë, aleanca e kullave të Zenit pushton Parlamentin, zbardhen skenarët e minutave të fundit mes kryeparlamentares me dyshen Noka-Bardhi

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita
x

Shëndeti

Kujdes! Nëse keni këtë zakon në mëngjes, rrit rrezikun e disa sëmundjeve të rënda

Kujdes! Nëse keni këtë zakon në mëngjes, rrit rrezikun

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës e shumë njerëz e anashkalojnë atë.

Por kjo gjë është shumë gabim pasi përveçse persona të tillë nuk kanë energji të mjaftueshme për të kryer të gjitha detyrat, mbartin gjithashtu një rrezik më të madh për zhvillimin e diabetit të tipit 2 me kalimin e kohës.

Duke rishikuar studimet ekzistuese që përfshinin rreth 96,000 njerëz, ata përcaktuan se anashkalimi i mëngjesit një herë në javë lidhet me gjashtë për qind rrezik më të lartë të zhvillimit të këtij lloji të diabetit, ndërsa kjo përqindje rritet deri në nëntë herë nëse mëngjesi anashkalohet vazhdimisht gjatë javës.

Sipas ekspertëve, anashkalimi i vaktit të mëngjesit mund të çojë në rritjen e rezistencës ndaj insulinës duke krijuar rezistencë ndaj insulinës – një gjendje që kërkon më shumë insulinë për të normalizuar nivelet e sheqerit në gjak. Kur ky fenomen bëhet kronik, rritet edhe rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Prandaj nuk duhet të anashkalohet asnjëherë vakti i mëngjesit, gjë që sipas disa të dhënave e bën sa gjysma e popullsisë, sidomos në vendet e zhvilluara ekonomikisht, ku numri i të sëmurëve me këtë lloj diabeti është vazhdimisht në rritje.