BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Shëndeti

Kujdes! Nëse keni këtë zakon në mëngjes, rrit rrezikun e disa sëmundjeve të rënda

Kujdes! Nëse keni këtë zakon në mëngjes, rrit rrezikun

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës e shumë njerëz e anashkalojnë atë.

Por kjo gjë është shumë gabim pasi përveçse persona të tillë nuk kanë energji të mjaftueshme për të kryer të gjitha detyrat, mbartin gjithashtu një rrezik më të madh për zhvillimin e diabetit të tipit 2 me kalimin e kohës.

Duke rishikuar studimet ekzistuese që përfshinin rreth 96,000 njerëz, ata përcaktuan se anashkalimi i mëngjesit një herë në javë lidhet me gjashtë për qind rrezik më të lartë të zhvillimit të këtij lloji të diabetit, ndërsa kjo përqindje rritet deri në nëntë herë nëse mëngjesi anashkalohet vazhdimisht gjatë javës.

Sipas ekspertëve, anashkalimi i vaktit të mëngjesit mund të çojë në rritjen e rezistencës ndaj insulinës duke krijuar rezistencë ndaj insulinës – një gjendje që kërkon më shumë insulinë për të normalizuar nivelet e sheqerit në gjak. Kur ky fenomen bëhet kronik, rritet edhe rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Prandaj nuk duhet të anashkalohet asnjëherë vakti i mëngjesit, gjë që sipas disa të dhënave e bën sa gjysma e popullsisë, sidomos në vendet e zhvilluara ekonomikisht, ku numri i të sëmurëve me këtë lloj diabeti është vazhdimisht në rritje.