BREAKING NEWS

Sulmi me armë zjarri ndaj ‘Top Channel’, Artan Hoxha zbardh prapaskenat: Autorët kanë dashur të përcjellin një mesazh, është atentat me kosto të lartë, nuk u ka interesuar të godisnin...

Sulmi me armë zjarri ndaj ‘Top Channel’, Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Serat me kanabis në Malësi të Madhe ‘plasin’ skandalin, policia fundos ogranizatorin, në ‘grackë’ bien edhe 3 punonjës bashkie, zbardhen detajet e fundit

Serat me kanabis në Malësi të Madhe ‘plasin’
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën ‘bombë’: Kompania që ka dhënë ekskluzivitetin kërkoi mbylljen e ‘Big Brother VIP’

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën
x
BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x

Shëndeti

Kujdes, nëse shikoni këto simptoma mos i neglizhoni! Njihuni me shenjat që tregojnë se mëlçia juaj është dhjamosur

Kujdes, nëse shikoni këto simptoma mos i neglizhoni! Njihuni me

Sëmundja e mëlçisë dhjamore e njohur edhe si steatozë, është një gjendje e zakonshme shëndetësore që shkaktohet për shkak të pranisë së grumbullimit të tepërt të yndyrës në mëlçi.

Një mëlçi e shëndetshme zakonisht mbushet me një sasi shumë të vogël yndyre, megjithatë, kur sasia e kësaj yndyre arrin 5% deri në 10% të peshës së përgjithshme të mëlçisë, bëhet një çështje shqetësuese.

Mëlçia merr pjesë në funksione të shumta që mbështesin jetën e trupit, si:

-Prodhimi i lëngut biliar, që ndihmon në tretje.

-Prodhimi i proteinave për trupin.

-Ndihmon në ruajtjen e hekurit.

-Shndërron lëndët ushqyese në energji.

-Prodhon substanca që ndihmojnë në procesin e koagulimit të gjakut të trupit.

Këto aktivitete së bashku promovojnë shëndet të mirë. Megjithatë, një ndryshim i caktuar brenda mëlçisë mund të pengojë aktivitetet parësore të këtij organi. Dhe një nga anomalitë kryesore në lidhje me mëlçinë është sëmundja e mëlçisë së dhjamosur. Kjo gjende karakterizohet nga grumbullimi i tepërt i yndyrave brenda mëlçisë, duke shkaktuar pengesa të mëdha në funksionet e ndryshme që kryen organi.

Fazat e sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur

Në shumicën e rasteve, mëlçia e dhjamosur nuk shkakton ndonjë gjendje të rëndë shëndetësore ose nuk krijon pengesa të mëdha në funksionimin e mëlçisë. Megjithatë, kur lihet pa trajtuar për një kohë shumë të gjatë, gjendja mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Fazat e përparimit të sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur janë renditur më poshtë:

Faza 1: Mëlçia juaj do të fryhet ose do të inflamohet. Kjo mund të dëmtojë indet dhe të çojë në steatohepatit.

Faza 2: Indet mbresë mund të formohen në vendet ku mëlçia është dëmtuar. Kjo fazë quhet formimi i fibrozës.

Faza 3: Në këtë fazë, indet mbresë zëvendësohen nga indet e shëndetshme. Dhe gjithashtu ka shanse që personi të zhvillojë cirrozë të mëlçisë.

Simptomat e sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të sëmundjeve të mëlçisë – sëmundja e mëlçisë së dhjamosur e shkaktuar nga alkooli dhe sëmundja e mëlçisë së dhjamosur jo e lidhur me alkoolin. Për të parandaluar që mëlçia të vuajë më keq nga kjo gjendje, një person duhet t’i dallojë simptomat në fazat e tyre të hershme. Më poshtë janë disa nga shenjat dhe simptomat e sëmundjes së mëlçisë dhjamore që duhet të dini:

-Dhimbje barku ose parehati në pjesën e sipërme të djathtë të barkut.

-Humbje e papritur e peshës për shkak të humbjes së oreksit.

-Ndryshimi i ngjyrës së lëkurës (lëkura mund të kthehet në të verdhë)

-Barku dhe këmbët e fryra (edemë)

-Dobësi e pashpjegueshme, e shoqëruar nga lodhje dhe lodhje ekstreme

Një dietë e mirë dhe stërvitje mund të ndihmojë një person të mos ketë probleme me mëlçinë e dhjamosur.