BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me
x
BREAKING NEWS

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në protestë!”, Arian Çani bën reagimin epik ndaj deklaratës së Luçiano Boçit: Uaaaa, o Ylli e di ç’do të thotë...

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në
x
BREAKING NEWS

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar
x
BREAKING NEWS

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani paralajmëron surprizën e Ilir Metës më 25 korrik: Edhe ata që janë me pushime do të hapin ekranin

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani
x

Shëndeti

Kujdes nga kanceri i zorrëve/ Paralajmërimi urgjent i ekspertes: Sëmundja e rëndë që rrezikoni nga pozicioni i keq kur kryeni nevojat personale

Kujdes nga kanceri i zorrëve/ Paralajmërimi urgjent i ekspertes:

Kanceri i zorrëve, një formë e zakonshme e kancerit kolorektal, po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm në vendet perëndimore. Faktorët e rrezikut janë të shumtë, por pasiviteti fizik dhe pesha e tepërt besohet se janë dy shkaktarët kryesorë të sëmundjes. Sipas ekspertëve, qëndrimi në mënyrë të gabuar gjatë kryerjes së nevojave personale mund të rrisë gjithashtu rrezikun për kancerin e zorrëve.

Express.Uk shkruan se një numër i madh studimesh epidemiologjike tregojnë për kapsllëkun kronik si një faktor rreziku kryesor për kancerin e zorrëve. 63 për qind e rasteve të kancerit të zorrëve janë të përqendruara në vendet perëndimore.

Sipas ekspertëve një ndër shkaqet mund të jetë se perëndimorët ulen plotësisht në tualet, me minuta të zgjatura për të kryer nevojat, ndërsa në vendet në zhvillim, është shumë më e zakonshme të rrish pa u ulur tamam, në formë ‘squats’ dhe për më pak kohë.

Të ulesh plotësisht sjell më shumë gjasa [për kapsllëk sesa të rrish në formë ‘squat’. ‘Squat’ është një pozicion i natyrshëm për kryerjen e nevojave dhe është më i përshtatshmi.Së pari, sepse lejon gravitetin të bëjë pjesën më të madhe të punës. Kur uleni, pesha natyrale e bustit tuaj rëndon mbi WC, që do të thotë se trupi ka më pak nevojë për tendosje.