Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes! Njihuni me 10 zakonet që po ju sëmurin

Postuar: 14/06/2018 - 18:28

Frika që keni ndaj gripit

Çdo herë që keni inflamacion intensiv që shoqëron gripin tuaj, lëshoni kimikate që dëmtojnë enët e gjakut dhe mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të rrënjosura nga inflamatorët, si sëmundjet e zemrës në vazhdimësi të jetës.

Orari juaj i çrregullt

Faktorët më të mëdhenj stresues nuk janë financat apo martesa, por mungesa e një rutine të rregullt. Edhe thjeshtë duke ngrënë drekë një orë më vonë se zakonisht mund të rrisni nivelet e kortizolit të hormoneve të stresit që prishin gjendjen ideale të trupit tuaj. Mundohuni të hani, flini dhe ushtroheni në të njëjtën kohë çdo ditë, 365 ditë në vit.

Përzgjedhja e frutave dhe perimeve që bëni

Udhëtimi që frutart apo perimet bëjnë nga vjelja deri në raftet e dyqaneve, bën që të humbasin shumë nga elementët që luftojnë sëmudnjet. Blini perime të freskëta, ato të sezonit. Këto ushqime rrisin sistemin tuaj imunitar.

Stërvitja në palestër

Nëse gjatë një dite në palestër ushtroheni me forcë, kjo bën që pjesën tjetër të ditës të ndiheni më të ldodhur. Kjo bën që t’ju ulet kolesteroli, sheri në gjak dhe presioni i gjakut. Gjeni mënyra që të bëni edhe lëvizje të vogla gjatë gjithë ditës.

Këpucët me taka

Dhimbja që takat shkaktojnë janë një shenjë e inflamacionit, të lidhura me sëmudnje kronike. Mbajtja e këpucëve të rehatshme, mund të mbrojë trupin tuaj nga dëmtimi afatgjatë i inflamacionit.

Ngrënia e thonjve

Ngrënia e thonjve është më shumë se një tendencë e keqe. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë kërdi në shëndetin tuaj. Në një studim të vogël turk, 76 për qind e personave që hanin thonjtë, rezultuan pozitivë ndaj baktereve që shkaktojnë diarre dhe vjellje si Escherichia coli.

Dreka juaj e ’trishtuar’ në tavolinën e punë

Zyra juaj është një terren edukativ për bakteret dhe për fat të keq, tastiera juaj është një nga sendet që përmbajnë më shumë baktere. Ngrënia e drekës jashtë (ose të paktën larg nga tavolina e punës) mund të zvogëlojë numrin e baktereve para së cilave përballeni çdo ditë.

Pirja e duhanit

Nëse rreziku i kancerit nuk ishte një arsye e mjaftueshme për të lënë këtë ves, vjen edhe një tjetër arsye: Pirja e duhanit mund të zvogëlojë funksionin tuaj imunitar, duke ju bërë më shumë gjasa të kapni gripin, të ftohtët ose pneumoni.

Çarçafët e palarë

Lajme të këqija: bakteret e duan shtratin tuaj të ngrohtë dhe të errët. Një terren ideal për ta. Nëse këto baktere vetë mund të jenë të padëmshme, bajgat dhe fragmenete trupore të tyre të hedhura mbi çarçafë, shkaktojnë astmë dhe alergji.

Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit mund të ndikojë më shumë sesa të ulë nivelin tuaj të energjisë. Nëse nuk flini mjaftueshëm kjo bën që t’ju ulet niveli i energjisë.j.j

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2018 - 17:18

Ka shumë gjëra që ndihmojnë në zhvillimin e akneve dhe gjëja e fundit që ju dëshironi të bëni është përkeqësimi i situatës. Fatkeqësisht shumë njerëz e bëjnë këtë pa e kuptuar as vetë.

Postuar: 21/10/2018 - 16:08

Jodi është një ushqyes i nevojshëm që lidhet me sasinë e kripës që një person konsumon.

Postuar: 21/10/2018 - 09:55

Është me të vërtetë e vështirë për të folur për këtë çështje , pasi kur fëmija juaj po vuan nga d

Postuar: 20/10/2018 - 23:38

Adoleshentët që rregullisht flenë më pak se gjashtë orë gjumë gjatë natës kanë dy herë më shumë g

Postuar: 20/10/2018 - 21:56

Mjekët kohët e fundit kanë dhënë një tjetër alarm për shëndetin tuaj.

Postuar: 20/10/2018 - 21:47

Ka shumë faktorë të cilët mund të ndikojnë në jetën seksuale mosha, shëndeti, jetesa, dhe e fundi

Postuar: 20/10/2018 - 20:25

Jemi zyrtarisht në stinën e vjeshtës dhe me uljen e temperaturave sidomos në mëngjes dhe në darkë