BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Shëndeti

KUJDES! Njihuni me komplikacionet e Diabetit që rrezikojnë jetë!

KUJDES! Njihuni me komplikacionet e Diabetit që rrezikojnë jetë!
Poll

Diabeti është një nga sëmundjet më të përhapura në botë. Aktualisht 422 milionë njerëz në mbarë Globin vuajnë prej kësaj sëmundje. Pavarësisht faktit që njerëzit janë sensibilizuar aq shumë për faktorët e rrezikut dhe mënyrën e parandalimit të tij, disa aspekte të këtij çrregullimi metabolik janë jo shumë të njohura.

A mendoni se i dini të gjitha komplikacionet që shkakton sëmundja e Diabetit? Dyshojmë… pak njerëz e lidhin Diabetin per shembull me Shëndetin Mendor.

Mjekët specialistë vlerësojnë se rreziku për të pasur shenja të depresionit pothuaj trefishohet tek pacientët diabetikë, në krahasim me ata normalë.

Po Ketoacidoza Diabetike çfarë është dhe cilat janë shenjat e saj?

Ky ndërlikim ndodh kur organizmi nuk është më në gjendje të prodhojë mjaftueshëm insulinë, molekula që ka rol kyç që sheqeri të kalojë nga gjaku në muskuj dhe inde të tjera.

Kemi gjithashtu Komplikacionet Vaskulare të Diabetit si Ishemia apo Infarkti! Sa të shpeshta janë? E dini se mund të verbohemi nga një Diabet i pakontrolluar?

Problemet me lëkurën janë një tjetër shqetësim dhe një komplikacion që kanë personat që vuajnë nga Diabeti.