BREAKING NEWS

U arrestua së bashku me kryebashkiakun, GJKKO liron nga qelia ish zyrtarin e lartë (EMRI)

U arrestua së bashku me kryebashkiakun, GJKKO liron nga qelia ish zyrtarin
x
BREAKING NEWS

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen e anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetues

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen
x
BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x

Shëndeti

Kujdes! Njihuni me simptomat e kancerit të vezoreve/ Shenja delikate në shpinën tuaj që tregon ‘qelizat e kancerit’. Flasin ekspertët

Kujdes! Njihuni me simptomat e kancerit të vezoreve/ Shenja delikate

Ka rreth 7,500 raste të reja të kancerit të vezoreve në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit, sipas Cancer Research UK.

Klinika Mayo thotë: “Kur kanceri i vezoreve  zhvillohet për herë të parë, ai mund të mos shkaktojë simptoma të dukshme. Kur shfaqen simptoma të kancerit të vezoreve, ato zakonisht i atribuohen problemeve të tjera, më të zakonshme”.

Thuhet se shenjat dhe simptomat e kancerit të vezoreve mund të përfshijnë dhimbjen e shpinës. Klinika Mayo shpjegon se mjekët e dinë se kanceri i vezoreve fillon kur qelizat brenda ose afër vezoreve zhvillojnë ndryshime në ADN-në e tyre.

Ajo shpjegon: “Ndryshimet u tregojnë qelizave të rriten dhe të shumohen shpejt, duke krijuar një masë (tumore) qelizash kanceroze”.

Kanceri i vezoreve është një nga llojet më të zakonshme të kancerit tek gratë. Nevoja për të urinuar më urgjentisht ose më shpesh se zakonisht, është një shenjë e mundshme e kancerit të vezoreve, sipas Target Ovarian Cancer.

Fryrje e vazhdueshme, ndjesia e ngopur shpejt, humbja e oreksit dhe dhimbja e legenit ose barkut janë gjithashtu shenja që duhen ditur. Herë pas here mund të ketë simptoma të tjera. Këto përfshijnë ndryshime në zakonet e zorrëve të tilla si diarre ose kapsllëk, si dhe ndjesi shumë të lodhur.

Disa njerëz do të përjetojnë humbje të shpjeguar në peshë, e cila gjithashtu lidhet me kancerin e vezoreve.

“Çdo gjakderdhje pas menopauzës duhet gjithmonë të hetohet nga një mjek i përgjithshëm”, shton faqja e Target Ovarian Cancer. Kanceri i vezoreve prek kryesisht gratë që kanë kaluar në menopauzë, por mund të prekë edhe gratë më të reja.