BREAKING NEWS

Parlamenti Europian “ngrin” negociatat me Serbinë në BE, zbardhet dokumenti nga Strasburgu që po shkakton “tërmet” në Ballkan, kushti i fortë që rrezikon dhe anëtarësimin e Shqipërisë

Parlamenti Europian “ngrin” negociatat me Serbinë në BE,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe/ Lindita Nikolla jep lajmin e hidhur: Ndahet nga jeta në moshën 35-vjeçe mësuesja dhe drejtoresha e palodhur dhe model, anëtarja e këshillit të Bashkisë Tiranë

Humbje e madhe/ Lindita Nikolla jep lajmin e hidhur: Ndahet nga jeta në
x
BREAKING NEWS

Dosja Meta, drejtoresha e Autoritetit të Dosjeve zbardh detaje të reja: Ne vetë nuk kemi bërë hetim, por...

Dosja Meta, drejtoresha e Autoritetit të Dosjeve zbardh detaje të
x
BREAKING NEWS

Genta Sula zbulon si u zhdukën "dosjet e nxehta" të ish-Sigurimit të Shtetit

Genta Sula zbulon si u zhdukën "dosjet e nxehta" të
x
BREAKING NEWS

Deklarata tronditëse e kryetares së Autoriteteve të Dosjeve: 78 personalitete që kanë qenë ish-bashkëpunëtorë të Sigurimit, vijojnë ende punën

Deklarata tronditëse e kryetares së Autoriteteve të Dosjeve: 78
x
BREAKING NEWS

“Ka vite që në Shqipëri nuk ka më të djathtë dhe të majtë”, Lorenc Vangjeli bën deklaratën e fortë: Kemi një opozitë që suksesin e saj e shikon duke pritur dështimin e pozitës, s’ka marrëzi më të madhe se...

“Ka vite që në Shqipëri nuk ka më të djathtë
x
BREAKING NEWS

Raportet me PD, Yuri Kim: Alibeajn e takoj në cilësinë e një kryetari të Partisë Demokratike! Ja çfarë thotë për Berishën

Raportet me PD, Yuri Kim: Alibeajn e takoj në cilësinë e një
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i fortë i ambasadores Yuri Kim: Anëtarësimi në BE i Shqipërisë rrezikohet nga futja e...

Paralajmërimi i fortë i ambasadores Yuri Kim: Anëtarësimi
x

Shëndeti

Kujdes se mund të jetë fatale! Kjo pije e nxehtë mund të shkaktojë mpiksje gjaku

Kujdes se mund të jetë fatale! Kjo pije e nxehtë mund të

Mpiksjet e gjakut mund të jenë të rrezikshme nëse formohen pa arsye të mirë. Vendimet e dobëta të jetesës nxisin formimin e mpiksjes së gjakut, por nuk është gjithmonë e qartë se çfarë nënkuptohet me “i pashëndetshëm”.

Për shembull, konsumimi i kafeinës – një kimikat natyral që gjendet në kafe dhe pije energjike – mund të ketë rezultate të pafavorshme.

“Pijet me kafeinë mund të dehidratojnë trupin duke çuar në gjak më të trashë që mund të rrisë rrezikun e mpiksjes”, paralajmëroi doktoresha Monika Wassermann, MD në Boutiquetoyou.com.

Siç shpjegoi, “dehidrimi ndikon në përbërësit e gjakut, duke çuar në gjak më të trashë dhe ngjitës që qarkullon ngadalë”. Doktor Wassermann shtoi: “Efekti është kryesisht në zonën e legenit, këmbët, kofshët dhe krahët”.

Hulumtimet mbështesin pretendimet e doktorit. Një studim i botuar në revistën Medicine & Science in Sports & Exercise zbuloi se konsumi i kafeinës gjatë një stërvitje me intensitet të lartë mund të rrisë faktorin e koagulimit në gjakun tuaj, duke e bërë atë më shumë gjasa për të formuar mpiksje.

Në studim, studiuesit shikuan 48 burra, me një moshë mesatare 23 vjeç dhe një indeks normal të masës trupore. Pjesëmarrësit përfunduan dy seanca, një javë larg, në cikle ushtrimesh që u rritën gradualisht në shpejtësi deri në lodhjen e pjesëmarrësve – duke e bërë atë një stërvitje me intensitet të lartë.

Atyre iu dha një placebo pa kafeinë ose një pije me kafeinë paraprakisht, dhe gjaku i tyre u mor para dhe pas, së bashku me raportimin e shenjave vitale.

Ata zbuluan se kafeina rriti ndjeshëm faktorin e koagulimit gjatë stërvitjes, që do të thotë se pjesëmarrësit që kishin pije me kafeinë kishin një faktor rreziku më të lartë kur bëhet fjalë për atë që shkakton mpiksjen e gjakut.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë fare nga kafeina.