BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x

Shëndeti

Kujdes se mund të jetë fatale! Ky gabim në mëngjes ju rrit sheqerin në gjak

Kujdes se mund të jetë fatale! Ky gabim në mëngjes ju rrit

Mëngjesi konsiderohet vakti më i rëndësishëm i ditës për një arsye, dhe anashkalimi i tij mund të lidhet me probleme shëndetësore si ngadalësimi i metabolizmit dhe shtimi në peshë, madje edhe një rrezik i shtuar i diabetit të tipit 2. Vakti i mëngjesit është veçanërisht i rëndësishëm për ata që tashmë kanë diabetit.

Një vakt me pak karbohidrate dhe me shumë yndyrë është treguar se mban nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshme gjatë gjithë ditës. Edhe pse mëngjesi është i rëndësishëm, duhet t’i kushtoni vëmendje asaj që hani dhe pini.

“Kafeina mund të shkaktojë një rritje të sheqerit në gjak për disa njerëz me diabet,” thotë dietologia Lorin Manaker.

Sipas klinikës Mayo, nëse keni diabet dhe përdorni insulinë, rreth 200 miligramë kafeinë mund të shoqërohen me nivele më të larta të sheqerit në gjak. Ata që hanë mëngjes duhet të kenë kujdes edhe për marrjen e lëngjeve.

“Lëngu është një burim i shpejtë i karbohidrateve, kështu që pirja e tij shkakton një rritje të sheqerit në gjak”, paralajmëron dietologia Sydney Green.

Lëngjet janë më të varfëra në fibra sesa i gjithë fruti në formën e tij origjinale. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, konsumimi i fibrave është thelbësor për kontrollin e sheqerit në gjak.

Zgjidhja është t’i bashkoni ato pije, nëse nuk mund të jetoni pa to, me ushqime që do të ndihmojnë në ruajtjen e sheqerit në gjak.

Ushqime të tilla përfshijnë burimet e proteinave dhe yndyrav, për shembull, vezë të fërguara mund të hani me kafe, ndërsa me lëng keni një grusht arra ose një sanduiç me gjalpë arra në bukë integrale.