BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Shëndeti

KUJDES, se mund të jetë fatale për jetën tuaj! Shenjat e kancerit të fytit që nuk duhen injoruar kurrë

KUJDES, se mund të jetë fatale për jetën tuaj! Shenjat e

Kanceri i fytit zhvillohet në faring ose në kutinë e zërit (laring). Fyti është një tub muskulor që fillon pas hundës dhe përfundon në qafë. Ky lloj kanceri më shpesh fillon në qelizat e sheshta që rreshtohen në pjesën e brendshme të fytit.

-Kanceri nazofaringeal fillon në nazofaring – pjesa e fytit menjëherë pas hundës.

-Kanceri orofaringeal fillon në orofaringut – pjesa e fytit menjëherë pas gojës që përfshin bajamet.

-Kanceri hipofaringeal (kanceri laringofaringeal) fillon në hipofaringun (laringofaringut) – pjesa e poshtme e fytit, pikërisht mbi ezofag dhe grykë

-Kanceri glotik fillon në kordat vokale

-Kanceri supraglotik fillon në pjesën e sipërme të kutisë së zërit dhe përfshin kancerin që prek epiglotisin, i cili është një copë kërc që bllokon ushqimin të hyjë në grykën tuaj

-Kanceri subglotik fillon në pjesën e poshtme të kutisë së zërit, poshtë kordave vokale

Shenjat dhe simptomat mund të përfshijnë:

-Ndryshime në zë, si ngjirje ose mos të folurit qartë

-Një gungë ose plagë që nuk shërohet

Kanceri i fytit ndodh kur qelizat në fyt zhvillojnë mutacione gjenetike. Këto mutacione bëjnë që qelizat të rriten në mënyrë të pakontrolluar dhe të vazhdojnë të jetojnë pasi qelizat e shëndetshme normalisht do të vdesin. Qelizat e grumbulluara mund të formojnë një tumor në fyt.

Nuk është e qartë se çfarë e shkakton mutacionin që shkakton kancerin e fytit, por mjekët kanë identifikuar faktorë që mund të rrisin rrezikun.

-Përdorimi i tepërt i alkoolit

-Infeksionet virale, përfshi papillomavirusin human (HPV) dhe virusin Epstein-Barr

-Një dietë me mungesë frutash dhe perimesh

-Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD)

-Ekspozimi ndaj substancave toksike