BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Shëndeti

Kujdes se mund të jetë fatale për shëndetin tuaj! Këto katër grupe njerëzish duhet ta shmangin konsumin e hudhrës

Kujdes se mund të jetë fatale për shëndetin tuaj! Këto

Hudhra është një nga ushqimet më të shëndetshme, vetitë shëruese të mrekullueshme të së cilës sjellin përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Njerëzit e kanë përdorur që nga kohërat e lashta në trajtimin e shumë problemeve shëndetësore.

Hudhra përmban rreth 400 përbërës aktivë, dhe është i pasur me vitamina dhe minerale si adenozinë, alicinë, aminoacide, fibra vegjetale, yndyra bimore, vitaminë A, vitaminë B1 dhe B2, vitaminë C, hekur, enzima, vajra esencialë, jod, kalium, kalcium, selen, squfur dhe fosfor.

Por, pavarësisht të gjitha vetive shëruese të këtij grupi njerëzish, ata nuk duhet ta konsumojnë atë:

Nëse do t’i nënshtroheni një operacioni në të ardhmen e afërt, rekomandohet të mos konsumoni hudhër për të paktën dy javë më parë, pasi kjo do të zgjaste gjakderdhjen.

2. Njerëzit me presion të ulët të gjakut

Ky ushqim i mrekullueshëm ul presionin e gjakut dhe nëse vuani nga presioni i ulët, mund t’i bëni vetes më shumë dëm sesa dobi duke e konsumuar.

3. Personat që kanë probleme me mëlçinë

Edhe pse hudhra ka veti antibakteriale dhe antivirale dhe mund të vrasë bakteret dhe viruset, ajo nuk duhet të përdoret për të parandaluar viruset e hepatitit. Përkatësisht, disa përbërës të hudhrës mund të shkaktojnë stimulim në stomak dhe zorrë, të cilat mund të pengojnë sekretimin e lëngut tretës në traktin tretës. Kështu, ndikon në tretjen e ushqimit dhe përkeqëson shumë simptoma të hepatitit, si të përzierat.

4. Personat që vuajnë nga sëmundjet e syrit

Pacientët që vuajnë nga sëmundjet e syve, veçanërisht ata me shëndet të dobët, duhet të shmangin gjithashtu hudhrën. Mjekësia tradicionale kineze promovon se konsumimi i rregullt i hudhrës në sasi të mëdha për një periudhë të gjatë kohore mund të dëmtojë sytë dhe mëlçinë, por gjithashtu mund të shkaktojë humbje të kujtesës, tringëllimë në veshët dhe probleme të tjera shëndetësore.