BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x
BREAKING NEWS

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja çfarë i kërkova dje me urgjencë ambasadës amerikane

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja
x
BREAKING NEWS

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon kryeministri, çdo shqiptar e sheh çfarë kemi bërë ne

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon
x
BREAKING NEWS

“Përdoret për të ndikuar në...”, Berisha me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama, agjent influent i Putinit

“Përdoret për të ndikuar në...”, Berisha me
x

Shëndeti

Kujdes se po përhapet shumë shpejt! Ju rrezikoni të jeni prekur nga diabeti i tipit 2 nëse keni këtë simptomë gjatë natës. Zbulohet studimi më i fundit

Kujdes se po përhapet shumë shpejt! Ju rrezikoni të jeni prekur

Me afrimin e sezonit të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, studiuesit në Universitetin e Australisë Jugore, po u kujtojnë njerëzve që t'i japin gjithmonë e më shumë përparësi gjumit të mirë. Hulumtimet e reja ngrenë dyshime se gjumi jo i qetë mund të shoqërohet me faktorë rreziku për diabetin e tipit 2.

Në studimin e parë, studiuesit zbuluan se njerëzit që raportuan probleme me gjumin kishin, mesatarisht, më shumë gjasa të kishin tregues shëndeti të dobët kardiometabolik, kolesterol dhe peshë trupore, që mund të kontribuojnë në diabetin e tipit 2.

Studiuesja e UniSA, Dr. Lisa Matricciani thotë se aspekte të ndryshme të gjumit lidhen me faktorët e rrezikut për diabetin. Në Australi, pothuajse një milion të rritur kanë diabet të tipit 2. Në nivel global, diabeti i tipit 2 prek më shumë se 422 milionë njerëz.

Studimi mori në shqyrtim mbi 1000 njerëz me një moshë mesatare 44.8 vjeç. Shumica e pjesëmarrësve (87%) ishin nëna dhe rreth gjysma e pjesëmarrësve (48%) raportuan se kurrë nuk kishin bërë gjumë jo të qetë. Studiuesit shikuan një sërë karakteristikash të gjumit: problemet e gjumit të vetë-raportuara, kohëzgjatja, koha, efikasiteti dhe ndryshueshmëria e kohëzgjatjes së gjumit nga dita në ditë.