Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme në Shqipëri: Ju tregoj se çfarë do të ndodhë pas 10 ditësh në Tiranë

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme në
x

Shëndeti

Kujdes! Studiuesit konfirmojnë: Tymosja e marihuanës gjatë shtatzënisë shkakton autizëm te fëmijët

Kujdes! Studiuesit konfirmojnë: Tymosja e marihuanës gjatë

Gjatë një studimi, shkencëtarët kanë gjetur lidhje mes konsumit të marihuanës gjatë shtatzënisë dhe autizmit te fëmijët.

Autori i studimit Dr. Darine El-Chaâr tha se gratë që konsumojnë marijuanë gjatë shtatzanisë kanë 1.5 herë më shumë të ngjarë që të lindin fëmijë autik, raporton CNN Health.

Dr. Darine El-Chaâr është specialist i mjekësisë fetale të nënave dhe hetues klinik në Institutin e Kërkimeve Spitalore në Otava në Kanada.

Ai tha se pavarësisht se gjetjet nuk janë konfirmuar plotësisht nënat duhet të shmangin tymosjen e marijuanës gjatë shtatzanisë dhe gjatë ushqimit me gji.

Studime të mëparshme kanë treguar se konsumi i marijuanës lidhet me nënpeshën e foshnjes, impulsivitetin, hiperaktivitetin dhe probleme me fokusimin te fëmija. Një prej këtyre studimeve gjeti se gratë që përdorin marijuanë kanë 2.3 herë më shumë të ngjarë që të dështojnë.