BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Shëndeti

“Kundër plakjes”, lëvizja që duhet të bëjmë sapo ngrihemi nga shtrati

“Kundër plakjes”,  lëvizja që duhet të

Një nga sekretet kundër plakjes nuk fshihet në rutinat komplekse të bukurisë, por në kuzhinën tonë dhe bën mrekulli për trupin nëse e përfshijmë në rutinën tonë të mëngjesit.

Trupi ynë përbëhet nga më shumë se 60% ujë dhe për këtë arsye elementi i lëngshëm është forca lëvizëse që rregullon të gjitha proceset e tij, duke siguruar funksionimin e duhur.

Nëse i shtojmë edhe një gotë ujë rutinës sonë të mëngjesit, këto përfitime shumëfishohen dhe zgjasin.

Shikoni më poshtë se çfarë do të fitojmë duke u siguruar që ta fillojmë ditën me një gotë ujë dhe pse kjo duhet të jetë lëvizja jonë e parë kundër plakjes çdo mëngjes.

Redukton urinimin gjatë natës:  Nëse dëshironi të reduktoni vizitat në banjë gjatë natës, hidratimi në mëngjes është një nga strategjitë më të mira.

Ruan temperaturën normale të trupit:  Sidomos në verë, rritja e temperaturës mund të dehidratojë shpejt trupin, duke ndikuar në funksionin e zemrës dhe veshkave. Pra, sigurohuni që të hidratoni mjaftueshëm, duke rritur homeostazën.

Eliminon toksinat:  Pirja e ujit parandalon infeksionet e traktit urinar dhe dehidratimin, duke qenë një mjet për detoksifikimin e trupit.

Kontroll më i mirë i peshës:  Nëse qëndroni të hidratuar tashmë në orët e mëngjesit, do të ndiheni më pak të uritur dhe në të njëjtën kohë do të konsumoni më pak kalori gjatë ditës.

Hidratimi adekuat i trupit konsiderohet vendimtar me kalimin e viteve, sepse gjasat për dehidrim rriten gradualisht dhe ka arsye pse kjo ndodh.

Fillimisht, me kalimin e kohës, mekanizmi termorregullues i trupit si dhe ndjenja e etjes fillojnë të keqfunksionojnë, ndaj është mirë ta “ndihmojmë” duke pirë ujë.

Gjithashtu, me kalimin e viteve, gjëndrat mbiveshkore fillojnë të dështojnë.

Gjëndrat mbiveshkore dërgojnë sinjale hormonale për të mbajtur ose nxjerrë ujin në të gjithë trupin. Pra, kur ato nuk funksionojnë, trupi mund të dehidrohet lehtësisht.

Ekspertët shpjegojnë se njerëzit me lëvizshmëri të kufizuar, si ata me artrit, mund të zgjedhin të kufizojnë marrjen e lëngjeve nëse është e vështirë ose e dhimbshme për ta që të lëvizin në tualet.

Së fundi, duhet kujdes nga ata që marrin medikamente.