BREAKING NEWS

'Të bëhet pastrimi në kohë rekord', Rama i jep urdhrin e prerë ministres Xhaçka

'Të bëhet pastrimi në kohë rekord', Rama i jep
x

Shëndeti

Kur është koha e duhur për të ngrënë mëngjes? Flasin ekspertët

Kur është koha e duhur për të ngrënë mëngjes?

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të ngrënë mëngjes? Ekspertët këshillojnë që vakti i parë i ditës duhet konsumuar brenda një ore nga zgjimi.

Nëse i përmbaheni këtij orari, do të vëreni një përmirësim të ndjeshëm të performancës fizike dhe mendore. Për më tepër, ngrënia e mëngjesit në një orë të caktuar mund të frenojë edhe nepsin e darkës.

Darka ka tendencën t’i shëndoshë njerëzit sepse në mbrëmje, njeriu e ka të pamundur të djegë kalori.

Nga ana tjetër, nëse nuk dilni nga shtëpia pa ngrënë, rreziku i diabetit do të ulet.