Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ky është gabimi që të gjithë nënat shtatzëna bëjnë!

Postuar: 21/09/2018 - 19:30

Periudha më e bukur për një femër është shtatzania edhe pse është dhe periudha më e vështirë gjatë gjithë rrugëtimit 9-mujor.Shpesh dëgjojmë se një nënë shtatzane duhet që të ushqehet për dy, persona, një veprim që nuk është aspak i këshillueshëm dhe i shëndetshëm. Një regjim i tillë ushqimor është dhe mënyra më e shpejtë për të shtuar në peshë që shkakton dhe shumë probleme shëndetsore për fëmijën.

Studiuesit morën në shqyrtim 905 nëna të reja së bashku me foshnjat e tyre dhe vunë re se individët që kishin marrë shumë kilogramë gjatë shtatzënisë kishin vënë në rrezik shëndetin e të vegjëlve.E njëjta gjë shihej edhe në rastet e nënave që gjatë shtatzënisë kishin fituar shumë pak peshë.

Fëmijët e nënave që kishin ngrënë më shumë se zakonisht gjatë periudhës së shtatzënisë ishin të predispozuar për të qenë të prekur nga diabeti apo sëmundjet kardiovaskulare.

Gjithashtu nga ky studim u mor vesh se pjesa më e madhe e grave shtatzëna nuk ja kanë idenë se sa është sasia ideale e kalorive që duhet të marrin mesatarisht në ditë.Sipas specialistëve kjo sasi kalorish ndryshon nga njëri individ tek tjetri, ama e mira është që gratë shtatzëna të kujdesen për të mos e kaluar masën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/10/2018 - 18:28

Ne fokusohemi aq shumë në djegien e kalorive përmes palestrës dhe ushtrimeve fizike, sa që harrojmë shpesh herë se sa i jashtëzakonshëm është trupi i njeriut dhe mund të djegë kaloritë e tepërta vetë.Në fakt, sado që

Postuar: 20/10/2018 - 12:20

Dëshironi të humbisni shpejt, lehtë dhe natyrshëm dhjamin që grumbullohet rreth barkut?

Postuar: 19/10/2018 - 23:45

 Dëgjimi i muzikës para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Postuar: 19/10/2018 - 20:51

Dafina është përdorur nga paraardhësit tanë për të përgatitur finjë (dezinfektant ose sapun) për

Postuar: 19/10/2018 - 19:58

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanp

Postuar: 19/10/2018 - 19:35

Të gjithë duam bark të sheshtë, por për fat të keq, kjo është shumë e vështirë të arrihet.

Postuar: 19/10/2018 - 19:19

Është me të vërtetë e vështirë për të folur për këtë çështje , pasi kur fëmija juaj po vuan nga d