BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Shëndeti

Ky është mishi që rekomandojnë dietologët nëse doni të bini nga pesha

Ky është mishi që rekomandojnë dietologët nëse

Rënia në peshë varet nga cilësia e ushqimeve dhe dieta që ndjek. Nëse po i heq nga sytë të skuqurat dhe hamburgerat e ndryshëm, mos prit të kesh rezultate me rënien në peshë. Po kështu, edhe nëse ke një aktivitet të rregullt fizik, nuk duhet ta përdorësh si justifikim për të ngrënë gjithçka që dëshiron gjatë gjithë kohës. Dieta e rregullt dhe cilësore është çelësi për të pasur një trup të shëndetshëm.

Nisur nga ky fakt, një nga gabimet më të mëdha që bëjnë njerëzit me dietën e tyre është lloji i mishit që hanë. Sigurisht, proteina është shumë e rëndësishme dhe e domosdoshmme për një dietë të shëndetshme, megjithatë duhet të dish se çfarë mishi po konsumon dhe nëse të ndihmon ai për të rënë nga pesha. Mishi me yndyrë, mishi i përpunuar si proshuta dhe salsiÒ«et, natyrisht do të shtojnë yndyrën në trup, kështu që këto variante janë shumë larg qëllimit për të rrëzuar kile.

Në vend që të zgjedhësh pulë të skuqur apo hot dogs me proshutë, rekomandimi që vjen nga dietologët është mish i lehtë (me përmbajtje shumë të ulët yndyre dhe me pak kalori). Në rast se merr doza ditore të kontrolluara nga një mish i tillë, do të marrësh proteinat e nevojshme për të mbajtur trupin me energji. Proteinat janë të mjaftueshme jo vetëm për humbjen në peshë, por edhe për të ndihmuar mbajtjen e flokëve të fortë, si dhe për rigjenerimin e indeve të muskujve. Pra, konsumi i mishit të lehtë është shumë i rëndësishëm për shëndetin e trupit.

Ku mund ta gjesh mishin e pastruar nga yndyra apo nga kaloritë?

Mishi pa yndyrë është një burim i mirë proteinash dhe me pak kalori. Mishi i pulës, por në përgjithësi filetot, janë mishra me përmbajtje relativisht të ulët yndyre. Edhe mishi i kuq, si bërxollat e derrit, pas tharjes së yndyrës, mund të konsiderohen si mish i lehtë.

Edhe tonet janë konsideruar si një variant i mirë për të humbur peshë, sipas nutricionistes Kris Gunnars. Ajo thotë se tonet kanë përmbajtje të lartë vitaminash dhe acide yndyrore Omega-3, një yndyrë e shëndetshme që ndihmon në uljen e kolesterolit në arteriet dhe enët e gjakut.