BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Shëndeti

Ky është testi që zbulon 50 lloje të ndryshme të kancerit

Ky është testi që zbulon 50 lloje të ndryshme të

Testi “Galleri”, i cili aktualisht është i disponueshëm në SHBA, ka arritur të zbulojë më shumë se 50 lloje të ndryshme të kancerit, dhe është gjithashtu në gjendje të përcaktojë se nga vjen sëmundja, duke qenë i saktë 85%.

Në provën “Symplify”, testi ishte në gjendje të zbulonte shenja të kancerit në 323 nga 6 238 personat që kishin vizituar mjekun e tyre të përgjithshëm me simptoma të dyshuara, në Angli ose Uells.

“Nga këta 323 pacientë, 244 u diagnostikuan me kancer, duke parashikuar një saktësi prej 75%”, thanë studiuesit.

Rreth 2% e pacientëve me rezultat negativ u zbulua se kishin kancer. Në përgjithësi, testi zbuloi saktë kancerin në 66% të rasteve.

Saktësia e testit varej gjithashtu nga stadi i kancerit, duke filluar nga 24% për tumoret e fazës shumë të hershme (faza I) deri në 95% për sëmundjen e avancuar (faza IV).

Diagnozat më të zakonshme të kancerit ishin të zorrëve (37%), mushkërive (22%), mitrës (8%), ezofago-gastrik (6%) dhe vezoreve (4%).

Kapja e hershme e kancerit është jetike që njerëzit të marrin trajtim të menjëhershëm dhe potencialisht të shpëtojnë mijëra jetë në BM çdo vit.

Testi “Galleri” funksionon duke kërkuar ndryshime kimike në fragmente të kodit gjenetik, ADN pa qeliza (cfDNA), që rrjedhin nga tumoret në qarkullimin e gjakut.

Disa tumore të kancerit dihet se derdhin ADN-në në gjak, shumë kohë përpara se një person të fillojë të përjetojë simptoma.

Testi nuk zbulon të gjitha kanceret dhe nuk zëvendëson programet e shqyrtimit të NHS-së, si ato për kancerin e gjirit, qafës së mitrës dhe zorrëve.

Në SHBA, është rekomanduar për njerëzit me rrezik më të lartë të kancerit, duke përfshirë personat mbi të 50 vjeç.