BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x
BREAKING NEWS

"Banda kriminale e drejtuar nga kryeministri...", Erisa Xhixho del me deklaratën e fortë: U janë vjedhur miliona euro shqiptarëve

"Banda kriminale e drejtuar nga kryeministri...", Erisa Xhixho del me
x
BREAKING NEWS

Autobusi me nxënës përplaset me një makinë, policia zbardh shkakun dhe detajet e fundit nga ngjarja (Video)

Autobusi me nxënës përplaset me një makinë, policia
x
BREAKING NEWS

Kush është bosi në Bllok që pastruesja i mori lekët me çantë?

Kush është bosi në Bllok që pastruesja i mori lekët me
x

Shëndeti

Lajm fantastik! Studiuesit bëjnë zbulimin e shumëpritur, gjendet ilaçi për të trajtuar Alzheimerin

Lajm fantastik! Studiuesit bëjnë zbulimin e shumëpritur, gjendet

Ilaçi i Alzheimerit lecanemab u përshëndet si një zbulim i rëndësishëm

Ilaçi i parë që trajton sëmundjen e Alzheimer është zbuluar nga pas shumë dështimeve për dekada me radhë.

Ky zbulim tregon një epokë të re të barnave për trajtimin e Alzheimerit, formës më të zakonshme e demencës.

Megjithatë, ilaçi, lecanemab, ka vetëm një efekt të vogël dhe ndikimi i tij në jetën e përditshme të njerëzve është ende i diskutueshëm.

BBC raporton se ilaçi funksionon në fazat e hershme të sëmundjes.

Në fushën mjekësore, disa i shohin këto rezultate provash si një pikë kthese triumfuese.

Alzheimer's Research UK tha se gjetjet ishin "të rëndësishme".

Aktualisht, njerëzve me Alzheimer u jepen ilaçe të tjera për të ndihmuar në menaxhimin e simptomave të tyre, por asnjëra nuk ndryshon rrjedhën e sëmundjes.

Lecanemab është një antitrup, si ato që trupi prodhon për të sulmuar viruset ose bakteret, që është krijuar për të pastruar amiloidin nga truri.

Amyloid është një proteinë që grumbullohet në hapësirat midis neuroneve në tru dhe formon pllaka dalluese që janë një nga shenjat dalluese të Alzheimerit.