BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Shëndeti

Lajm i mirë nga mjekësia/ Testi i gjakut për 50 lloje kanceri emocionon shkencëtarët, mund të zbulojë sëmundjen në faza të hershme

Lajm i mirë nga mjekësia/ Testi i gjakut për 50 lloje kanceri

Një test gjaku për më shumë se 50 lloje kanceri ka zbuluar saktë dy nga çdo tre persona me kancer në një provë të madhe të NHS, ku morën pjesë 5,000 persona që kishin vizituar mjekun e tyre të përgjithshëm pasi dyshonin simptoma të dyshuara, në Angli dhe Uells, thonë studiuesit.

Në 85% të atyre rasteve pozitive, testi përcaktoi gjithashtu vendin origjinal të kancerit.

Testi Galleri kërkon ndryshime të dallueshme në copa të kodit gjenetik që rrjedhin nga kancere të ndryshme. Njoftimi i kancerit  të shërueshëm që në fazat e para mund të shpëtojë jetë.

Testi mbetet një “punë në progres”, thonë studiuesit nga Universiteti i Oksfordit, por mund të rrisë numrin e kancereve të identifikuara.

Shpesh, pacientët kanë simptoma, si humbja e peshës, me një sërë shkaqesh të mundshme dhe kërkojnë analiza të shumta dhe vizita spitalore.

Më shumë se 350 nga ata në studim u diagnostikuan më pas me kancer, duke përdorur metoda tradicionale si skanimet dhe biopsitë.

– 75% e atyre që rezultuan pozitivë në testin e gjakut rezultuan se kishin kancer

– 2.5% e atyre që rezultuan negativë u zbulua se kishin kancer

Edhe pse jo mjaftueshëm i saktë për të “përcaktuar ose përjashtuar kancerin”, testi ishte vërtet i dobishëm për pacientët, tha studiuesi kryesor, Prof Mark Middleton, për BBC News.

“Testi ishte 85% i saktë në zbulimin e burimit të kancerit – dhe kjo mund të jetë me të vërtetë e dobishme sepse shumë herë nuk është menjëherë e dukshme kur e keni pacientin para jush se çfarë testi nevojitet për të parë nëse simptomat e tij janë deri në kancer”, tha ai.

Gjetjet do të prezantohen në konferencën e Shoqatës Amerikane të Onkologjisë Klinike, në Çikago.

NHS ka përdorur gjithashtu testin Galleri, të zhvilluar nga kompania kaliforniane Grail, në mijëra njerëz pa simptoma, për të parë nëse mund të zbulojë kanceret e fshehura.

Rezultatet fillestare priten vitin e ardhshëm – dhe, nëse janë të suksesshme, NHS në Angli planifikon të zgjasë shtrirjen në një milion njerëz të tjerë në 2024 dhe 2025.

Testi është veçanërisht i mirë në gjetjen e kancereve të vështira për t’u dalluar si kanceret e kokës dhe qafës, zorrëve, mushkërive, pankreasit dhe fytit.

Dr David Crosby, nga Cancer Research UK, tha: “Gjetjet nga studimi sugjerojnë se ky test mund të përdoret për të mbështetur mjekët e përgjithshëm për të bërë vlerësime klinike – por nevojiten shumë më tepër kërkime, në një provë më të madhe, për të parë nëse mund të përmirësojë mjekun e përgjithshëm. vlerësimi dhe përfundimisht rezultatet e pacientit.”

Drejtori kombëtar i NHS për kancerin Prof Peter Johnson tha: “Ky studim është hapi i parë në testimin e një mënyre të re për të identifikuar kancerin sa më shpejt të jetë e mundur, duke u nisur nga NHS – zbulimi i hershëm i kancerit është jetik dhe ky test mund të na ndihmojë të kapim më shumë kancere në një fazë të hershme dhe ndihmojnë në shpëtimin e mijëra jetëve.”