BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Shëndeti

Lajm i mirë për ata që nuk rrinë dot pa kafe: Është armë e fuqishme kundër sëmundjeve të zemrës

Lajm i mirë për ata që nuk rrinë dot pa kafe:

Kafeja, e çfarëdolloj tipi, në qoftë se pihet në sasi të moderuar, është një armë e fuqishme ndaj sëmundjeve të zemrës, dhe shton dukshëm jetëgjatësinë.

Ky koncept nuk vjen nga përfaqësuesit e industrive që prodhojnë një nga pijet më të njohura në botë, por rezultatet e një studimi 12-vjeçar që është botuar në revistën prestigjioze European Journal of Preventive Cardiology.

Sipas studimeve të një instituti të Melburnit në Australi, i quajtur Baker Heart and Diabetes Research Institute, të konsumosh dy deri në tre filxhanë kafeje, ul rrezikon për të zhvilluar aritmi, iktus dhe infarkte.

Nuk ka rëndësi nëse kemi të bëjnë me pluhurin klasik të bluar, atë pa kafeinë apo atë që shkrihet në ujë. Në fakt kafeina duket sikur luan rol dytësor në këto veti të kafesë, ndërkohë që elementë të tjerë brenda kafes mund të jenë çelësi .

Në dozat e këshilluara, sipas studimit me 563 persona, që janë testuar mbi 12 vjet, mundësitë problemeve kardiake reduktohej me 27% te personat që konsumonin kafenë tradicionale, 14% produktin pa kafeine dhe 11% produktet e gatshme.