Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lemza po ju nxin jetën? Shmangeni kështu

Postuar: 08/09/2018 - 15:12

 Lemza është një tkurrje e papritur dhe e pavullnetshme e muskujve të diafragmës. Kur spazma e muskujve apo kordat vokale mbyllen, prodhojnë lemzën e cila shoqërohet edhe me një tingull.

Lemza shkaktohet nga:

– E ngrëna shumë shpejt;

– E ngrëna apo pirja e tepërt;

– Sëmundje që acarojnë nervat e diafragmës;

– Dhimbje abdominale;

– Goditjet e ndryshme;

– Tumoret e trurit;

– Duhanpirja;

– Medikamente të caktuara.

Shumica e rasteve të lemzës zgjidhen në një kohë të shkurtër dhe rrallë herë janë një emergjencë mjekësore.

Konsultohuni me mjekun tuaj nëse lemza zgjat më shumë se tre orë ose nëse ju shqetëson gjatë të ushqyerit apo fjeturit.

Si të shpëtojmë nga lemza?

– Duke mbajtur frymën për disa sekonda;

– Pirja e shpejtë e një gote uji;

– Tërheqja e fortë e gjuhës;

– Të pini një limon të shtrydhur;

 

– Një lugë kripë ose sheqer.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2018 - 16:53

Uthulla e mollës përmban një sërë përbërësish biologjikisht aktiv të cilët shkatërrojnë bakteret dhe mikrobet dhe për rrjedhojë edhe një sërë problemesh shëndetësore.

Postuar: 16/11/2018 - 16:43

Veshkat luajnë një rol thelbësor në shëndetin e trupit tonë dhe mirëmbajtja e tyre është shumë e

Postuar: 16/11/2018 - 16:20

Një stil i shëndetshëm jetese dhe regjim i pasur ushqimor kontribuojnë në shëndetin e zemrës, pra

Postuar: 16/11/2018 - 15:49

Koalicioni qeveritar italian ka bërë thirrje dje që rreth 1 milionë fëmijë e të rinj të marrin

Postuar: 16/11/2018 - 15:33

Gjethet e limonit janë të pasura me vitaminë C që forcon sistemin imunitar dhe rrit nivelin e për

Postuar: 16/11/2018 - 15:28

Gjëja më e keqe e dimrit nuk është fakti se jeni në luftë të vazhdueshme me hundët, as konsumimi

Postuar: 16/11/2018 - 14:02

Veshkat janë të rëndësishme për nxjerrjen e toksinave dhe helmeve ushqimore jashtë organizmit.