BREAKING NEWS

“Kjo është një ditë që kam dashur të vijë prej kohësh”/ Emocionohet kryeministri Rama, nderon në Kosovë akademikun shumë të njohur me “Yllin e Medaljes”: Zotni burrë, vetëdija e tij është tipar dallues!

“Kjo është një ditë që kam dashur të
x
BREAKING NEWS

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për çfarë kanë rënë dakord me Albin Kurtin: Do ndodhë në javën e fundit të nëntorit

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për
x
BREAKING NEWS

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama mban qëndrimin e prerë për tensionet në Veri dhe jep mesazhin e fortë: E drejta është me...(VIDEO-LIVE)

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët, kryeministri i Kosovës mesazh të fuqishëm

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët,
x
BREAKING NEWS

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë Berishën drejt SPAK, gjenerali zbërthehet te amerikanët për aferën e Gërdecit

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë
x
BREAKING NEWS

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan Hoxhës në ambasadën amerikane dhe akuzat ndaj Shkëlzen Berishës

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan
x
BREAKING NEWS

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas epokës Merkel, ja rezultati paraprak i zgjedhjeve në Gjermani

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas
x

Shëndeti

Lirohuni nga sinoziti në pak minuta, me uthull molle dhe limon

Lirohuni nga sinoziti në pak minuta, me uthull molle dhe limon

Janë të shumtë njerëzit që kanë probleme të vazhdueshme me sinozitin. Shpesh, situata rëndohet dhe mund të zgjasë deri në 8 javë. Përgjithësisht, sinoziti shoqërohet me procese inflamatore të gradës së parë o të dytë. Në çdo rast mukozat e irrituara, si pasojë, fryhen duke shkaktuar ‘paralizë’ të frymëmarrjes përmes hundëve. Myku, në këto raste bëhet terreni më i përshtatshëm për bakteret dhe pikërisht në këtë moment zhvillohen infeksionet.

Simptomat më të zakonshme janë dhembja e kokës, kolla, temperaturë, lodhje, vështirësi në frymëmarrje…Çfarë të bëni në këto raste?Sigurisht që këshilla më e saktë është të drejtoheni te mjeku por edhe në këtë rast ka disa ndërhyrje natyrale që lehtësojnë gjendjen. 

Uthulla e mollës (1/4 e filxhanit) me një lugë mjalt, një limon, ujë dhe pak spec djegës janë përbërësit që ju duhen.

Vendosni një filxhan ujë për të zierë pashkë me lëngun e gjysmë limoni të prerë në copa. Lëreni për 5 minuta dhe shtoni mjaltin, specin e grirë, me uthullën e mollës. Të gjithë këta përbërës do t’iu forcojnë sistemin imunitar. Duhet ta pini jo shumë të ngrohtë.