BREAKING NEWS

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e “përfaqësuesit” të Tom Doshit që mbështet Berishën, Bejko paralajmëron sulm të selisë pas 11 dhjetorit

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë rrezikojnë sekuestrim pronash e bllokim llogarish, Kim e Blinken paralajmërojnë reprezalje

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë
x
BREAKING NEWS

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë rrugën e integrimit, Tirana nuk do kërkojë ndarje nga Shkupi, kemi mësuar nga gabimet e njëri-tjetrit

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë
x
BREAKING NEWS

SHBA pasi bojkoton lojërat olimpike të Kinës, kreu i Punëve të Jashtme, Meeks thirrje aleatëve të bojkotojnë Pekin 2022

SHBA pasi bojkoton lojërat olimpike të Kinës, kreu i Punëve
x
BREAKING NEWS

A do preken zyrtarë shqiptarë? Anthony Blinken paralajmëron zhvillime të bujshme, zbardhet njoftimi i rëndësishëm

A do preken zyrtarë shqiptarë? Anthony Blinken paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon të dhënat e fundit: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë publikon të dhënat e fundit:
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni është kancer”, çfarë po paralajmëron Yuri Kim: SHBA po ndërmerr hapa shtesë

“Korrupsioni është kancer”, çfarë po
x
BREAKING NEWS

Deputeti i PD plas 'bombën': Është trishtuese. Ja çfarë bën për Sali Berishën njeriu i Tom Doshit (VIDEO)

Deputeti i PD plas 'bombën': Është trishtuese. Ja
x

Shëndeti

Lufton kollën dhe iu pastron nga sekrecionet kjo është kura natyrale që përgatitet fare lehtë

Lufton kollën dhe iu pastron nga sekrecionet kjo është kura

Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës.

Statistikat tregojnë se të rriturit sëmuren nga e ftohura 2 deri në 4 herë në vit, ndërsa fëmijët nga 6 deri në 10 herë në vit.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, viruset që shkaktojnë të ftohurën arrijnë në 200.

Këto viruse mund të jetojnë tek sendet ose sipërfaqet e prekshme për deri në 48 orë.

Në 60 përqind të rasteve të të ftohurës në mbarë botën, mjekët rekomandojnë përdorimin e antibiotikëve, ndonëse sëmundja nuk shkaktohet nga një bakter.

Për pasojë, në këto raste antibiotikët janë krejt të panevojshëm.

Kura Natyrale Me Xhenxhefil Dhe Hudhër Kundër Kollës

Kolla mund të bëhet problematike nëse zgjat për një kohë të caktuar.

Ndonëse ajo përbën mënyrën më të shpejtë të pastrimit të rrugëve të frymëmarrjes nga sekrecionet e trasha, kolla mund të jetë problematike.

Nëse ajo zgjat mbi 8 javë, atëherë nuk duhet ta shtyni as edhe një minutë takimin me mjeku.

Që të siguroheni se kolla do të ikë bashkë me sëmundjen, përveç medikamenteve, duhet të konsumoni edhe produkte natyrale që e pastrojnë organizmin.

Për këtë kurë natyrale ju nevojiten:

2 lugë gjelle me xhenxhefil të freskët të grirë hollë,

2 ose 3 thelbinj hudhër të copëtuar

Lëngu i një qepe,

2 lugë çaji me mjaltë

2 gota me ujë (500 ml)

Përgatitja:

Hidheni ujin në një tenxhere. Shtoni xhenxhefilin e grirë ose të prerë në feta sipas dëshirës.

Shtoni hudhrën dhe më pas lërini të marrin valë në një temperaturë mesatare.

Më pas uleni temperaturën, mbylleni kapakun e tenxheres dhe lërini përbërësit të ziejnë për 5 deri në 8 minuta.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

Kullojeni lëngun në një enë qelqi dhe shtoni lëngun e qepës.

Hidhni edhe dy lugët e çajit me mjaltë, përziejeni çajin mirë dhe pijeni.

Kjo kurë duhet konsumuar dy ose tre herë në ditë kundër kollës me sekrecione dhe asaj të thatë.

AgroWeb.org këshillon që për fëmijët mbi 5 vjeç nga pak çdo ditë deri sa kolla të qetësohet. Jo më shumë se 3-4 ditë rresht./AgroWeb.org