BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Shëndeti

Lufton sëmundjet shumë të përhapura, zbuloni vlerat shëndetësore të këtij çaji që përgatitet fare lehtë

Lufton sëmundjet shumë të përhapura, zbuloni vlerat

Elbi është drithi i katërt për nga rëndësia në botë pas grurit, orizit dhe misrit, dhe është po aq i mirë sa tërshëra.

Ky drith ka nivelin më të lartë të proteinave dhe fibrave në krahasim me drithërat e tjerë, nga 17% deri në 30%.

Orizi i kafenjtë ka 3.5 përqind fibër, misri 7% fibër dhe gruri 12% fibër. Të mirat e elbit nuk ndalen vetëm tek fibra.

Sipas kërkimeve, krundet e elbit janë tejet të pasur me antiioksidantë, vitamina dhe minerale.

Imagjinoni sa i rëndësishëm është elbi kur elementët antioksidantë të krundeve të tij janë 20 herë më të larta se te mielli i grurit të përpunuar.

Në mjekësinë popullore kineze, elbi përdorej si çaj për të trajtuar një sërë problemesh shëndetësore siç është diarreja, lodhja dhe inflamacioni.

Në këtë artikull do të mësoni për përgatitjen e çajit të elbit, përfitimet dhe efektet anësore të tij.

Çaji i Elbit, Si Ta Përgatisni Dhe Përdorni Për Shëndetin Tuaj.

Çaji i elbit përgatitet duke tretur drith të pjekur në ujë të nxehtë.

Ai zakonisht nuk ëmbëlsohet me produkte shtesë, por shumë njerëz e shoqërojnë atë me qumësht.

Çaji është krejt i sigurtë për konsum dhe përmban pak në mos aspak kalori.

Ai është një alternativë shumë e mirë e ujit, veçanërisht për ata që duan të humbasin kilogramët e tepërt.

Ky çaj është shumë i pasur me antioksidanntë të cilët përshpejtojnë ritmet e djegies së yndyrnave, luftojnë inflamacionin dhe përmirësojnë shëndetin e zemrës, tensionin e gjakut dhe shëndetin e trurit.

Kokrrat e elbit duhen vendosur në një tigan të thellë në temperaturë të lartë dhe të kaurdisen për 10 minuta.

Ekspertët thonë se kokrrat duhet të marrin ngjyrë kafe të thellë që të kenë sa më pak akrilamide.

Përdorni 3-5 lugë gjelle kokrra elbi për çdo 2 litra ujë.

Kokrrat duhen lënë në ujë të nxehtë për 5-10 minuta dhe më pas lëngu duhet kulluar.

Ju mund të pini disa gota çaj në ditë për më shumë antioksidantë, thonë ekspertët.

Elbi Dhe Kannceri

Studimet për ndikimin e çajit të elbit tek tumoret janë të ndryshme dhe shpesh kontradiktore.

Disa studime thonë se ky çaj mund të ofrojë përfitime shtesë në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

Kërkime të tjera thonë se çaji i elbit përmban gjurmë të një ushqyesi të keq që mund të shkaktojë kanncer që njihet si akrilamiide.

Ky ushqyes, kur konsumohet në sasi të mëdha, ka lidhje me rrezikun e shtuar të kanceriit të pankreasit apo atij të zorrës së trashë.

Substanca në fjalë çlirohet në sasi të mëdha nga bustinat e gatshme dhe pak nga elbi i pjekur.

Për këtë arsye, pra për të minimizuar praninë e akrilamideve në çaj, ekspertët këshillojnë që elbi të piqet në shtëpi deri sa të marrë një ngjyrë kafeje të thellë.