BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Shëndeti

Mbrojnë kyçet, këto katër fruta të mbushura me kalium ju hyjnë në ndihmë

Mbrojnë kyçet, këto katër fruta të mbushura me kalium

Artriti mund të jetë një gjendje e pakëndshme dhe e dhimbshme për të jetuar.

Llojet e ndryshme të gjendjes mund të shkaktojnë që nyjat tuaja të ndjehen të fryra, të ndjeshme, të ngurtësuara ose të përflakura, ose të çojnë në dobësi dhe humbje të muskujve.

Megjithëse nuk ka shërim, mendohet se dieta mund të luajë një rol në menaxhimin e simptomave.

Sipas një eksperte, doktoreshë Clare Morrison nga MedExpress, ushqimet e pasura me kalium mund të jenë çelësi për trajtimin e artritit. Ajo shpjegoi: “Kaliumi dietik ndihmon në balancimin e natriumit të tepërt nga kripa, duke reduktuar mbajtjen e lëngjeve dhe duke ndihmuar përdorimin e duhur të kalciumit në kocka dhe nyje”.

Kjo u mbështet nga një studim i publikuar në The Journal of Pain, i cili vendosi një lidhje midis niveleve të ulëta të kaliumit dhe artritit reumatoid.

“Pacientët me artrit reumatoid (RA) janë përshkruar se kanë përqendrime të konsiderueshme të ulëta të kaliumit në serum sesa në subjektet e shëndetshme. Suplementet e kaliumit dukej se ulnin intensitetin e dhimbjes”, thotë studimi.

Gjithashtu është e mundur të blini suplemente kaliumi, Dr. Morrison rekomandoi në mënyrë specifike katër fruta për të shtuar në dietën tuaj që mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të kaliumit. “Burime të mira përfshijnë bananet, pjeprin, portokallet dhe kajsitë”, tha ajo.

100 gram banane përmban 358 mg kalium, ndërsa e njëjta sasi e pjeprit ka 267 mg. 100 gram portokall ka 181 mg kalium dhe kajsia ka 259 mg. Megjithatë, kajsia e thatë është më e pasur me kalium me 100 g që përmban 1,162 mg.

Pothuajse nëntë milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga osteoartriti – duke e bërë atë formën më të zakonshme të gjendjes. Prek kryesisht nyjat e duarve, gjunjëve, shpinës dhe ijëve. Artriti reumatoid është i dyti më i zakonshëm dhe shfaqet kur sistemi imunitar i trupit synon nyjat e prekura, duke shkaktuar dhimbje dhe ënjtje.

Fillimisht komprometon shtresën e lëmuar të kërcit të kyçit, duke e bërë lëvizjen më të vështirë dhe duke çuar në dhimbje dhe ngurtësi.