BREAKING NEWS

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë përballet policia kur shkon në Nikël: I gjen shtëpitë ‘xixë’…

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x

Shëndeti

Më i miri kundër tensionit të lartë të gjakut, pini një gotë në ditë nga ky lëng dhe do të befasoheni nga ajo që do t’i ndodhë organizmit tuaj

Më i miri kundër tensionit të lartë të gjakut, pini

Mineralet, vitaminat dhe ushqyesit që gjenden tek selinoja janë në harmoni të përkryer.

Gjethet e selinosë janë plot me vitaminë A, ndërkohë që kërcenjtë janë të mbushur me vitaminat B1, B2, B6 dhe C.

Ato janë gjithashtu të pasur me kalium, acid folik, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sodium dhe amino acide aq të nevojshme.

E gjithë kjo pasuri vlerash e bën selinonë një aleate të shkëlqyer të organizmit, sidomos për ata që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut.

Selinoja Kundër Tensionit të Lartë të Gjakut.

Grekët e lashtë kanë qenë të parët që e kanë përdorur selinonë kundër një problemi të tillë.

Vetë Hipokrati thuhet ta ketë rekomanduar selinonë për trajtimet e tensionit nervor, një efekt anësor i tensionit të lartë të gjakut.

Nga ana tjetër, në mjekësinë e lashtë kineze, selinoja përdoret edhe për të mbajtur nën kontroll sheqernat në gjak por edhe kolesterolin.

Ky rol i atribuohet tre përbërësve kryesorë të selinosë:

3-n-butylphthalide, një substancë që zgjeron enët e gjakut,

Apigenina, antiksidant që mbron enët e gjakut,

Acidet yndyrore omega-5 që sipas studimeve luftojnë inflamacionin.

Lëngu Ideal Për Uljen e Tensionit të Gjakut

Mënyrat e përdorimit të selinosë në të mirë të shëndetit janë të larmishme.

Një prej tyre do ta gjeni duke lexuar më poshtë në këtë artikull të AgroWeb.org

Për këtë lëng ju nevojiten:

4 kërcenj selinoje

3 mollë mesatare jeshile,

Gjysëm limoni me gjithë lëkurë,

5 tufa (sa një grusht) spinaq

1 portokall i qëruar

Një copë e vogël xhenxhefili i qëruar.

Këto përbërës ju mund t’i kaloni ose në mikser për të përfituar një lëng më të plotë e më të trashë ose në shtrydhëse.

Ekspertët këshillojnë që këtë lëng ta pini menjëherë sapo ta përgatisni.

Ai është jashtëzakonisht i pasur në vitamina dhe minerale të cilat punojnë së bashku për uljen e tensionit të gjakut dhe pastrimin e enëve të gjakut./AgroWeb.org