BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x

Shëndeti

Me vlera kuruese të jashtëzakonshme/ 90% e qelizave të kancerit të mushkërive shkatërrohen nga kjo substancë bimore

Me vlera kuruese të jashtëzakonshme/ 90% e qelizave të kancerit

Kanceri i mushkërive është një sëmundje e karakterizuar nga rritja e pakontrolluar e qelizave në indet e mushkërive. Megjithatë, 90% e qelizave të kancerit të mushkërive shkatërrohen nga një substancë specifike bimore.

Shumica e kancereve që fillojnë në mushkëri, të njohura si kancere primare të mushkërive, janë karcinoma që lindin nga qelizat epiteliale. 

Llojet kryesore të kancerit të mushkërive janë karcinoma e mushkërive me qeliza të vogla (SCLC), e quajtur edhe kanceri i qelizave të tërshërës dhe karcinoma e mushkërive me qeliza jo të vogla (NSCLC).

Shkaku më i zakonshëm i kancerit të mushkërive është ekspozimi afatgjatë ndaj tymit, i cili shkakton 80-90% të kancereve të mushkërive. Jo-duhanpirësit përbëjnë 10-15% të rasteve të kancerit të mushkërive, që shpesh i atribuohen një kombinimi të faktorëve gjenetikë, gazit të radonit, asbestit dhe ndotjes së ajrit.

Kanceri i mushkërive është kanceri më i zakonshëm në botë, me një incidencë tek meshkujt dhe i dyti vetëm pas kancerit të gjirit tek femrat.

Në një kërkim të vjetër, kishim lexuar se selino dhe majdanoz përmbajnë apigeninë, një flavonoid natyral, i cili është një armë e vlefshme kundër leuçemisë.

Një studim i ri i publikuar në PubMed zbuloi se apigenina, substanca që gjendet në majdanoz, mund të shkatërrojë 86% të qelizave të kancerit të mushkërive.

Çfarë është apigenina mrekulli?

Substanca flavonoid apigenin, e cila gjendet në fruta dhe perime të ndryshme, duket se ka një efekt antikancerogjen.

Apigenina është një përbërës flavonoid që gjendet me bollëk në majdanoz, selino, kamomil, portokall, qepë, por edhe në shumë fruta dhe perime.

U zbulua se kishte aftësinë për të ritrajnuar qelizat e kancerit që të sillen si normale, duke ndjekur procesin e apoptozës qelizore, domethënë vdekjen e programuar të qelizave.

Hulumtimet e vjetra raportojnë se apigenina vepron në mënyrë mbrojtëse ndaj sëmundjeve dhe formave të tjera të kancerit, siç është kanceri i vezoreve.