Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mëngjarashët duhet t’i dinë patjetër këto gjëra

Postuar: 19/11/2018 - 08:28

Ka shumë persona që disa gjëra i bëjnë me dorën e majtë, shkruajnë, mbajnë sende të ndryshme apo edhe gjerë të tjera që shumica e personave i bëjnë me dorën e djathtë.

Për këtë janë realizuar edhe disa studime që tregojnë fakte interesante.

Sipas tyre mëngjarashët vdesin më të rinj, janë më agresivë, e madje studime të tjera thonë se konsumojnë më shumë alkool.

Ndonëse këto pohime kundërshtohen dhe nuk kanë mbështetje të fortë shkencore, ekziston faktikisht një mit i cili peshon më shumë, e që thotë se mëngjerashët janë më të mençur në krahasim me të tjerët dhe janë më të prirur për të qenë gjeni.

Sipas rezultateve të studimeve të fundit rezulton se funksioni i duarve është manifest i funksionit të trurit.

Sipas tyre, mëngjerashët, anën e djathtë të trurit e kanë më të madhe.

Përveç kësaj, ata kanë edhe lidhje më të mirë të qelizave nervore që lidhin dy hemisferat e trurit me njëra-tjetrën.

Kjo nënkupton se ata kanë lidhshmëri më të madhe të dy anëve të trurit, prandaj kanë tendenca t’i përpunojnë më shpejt informacionet sesa të ashtuquajturit djathtakë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/02/2019 - 16:30

Zbuloni dietën e NASA-s që do ju ndihmojë të hiqni kilogramët e tepër në një mënyrë shumë të shpejtë. Kjo dietë ka pësuar bumin e saj gjatë viteve ’80 dhe ’90.

Postuar: 20/02/2019 - 15:38

 Ekzistenca e lagështirës është një nga problemet më të zakonshme për të luftuar në shtëpinë

Postuar: 20/02/2019 - 15:24

Peshqirët janë normalisht një pjesë kyçe e rutinës higjienikë, por, sipas një eksperti, ata mund

Postuar: 20/02/2019 - 10:39

Kjo kurë e vjetër natyrale e përdorur prej shekujsh është ajo e fiqve të thatë dhe qumështit.

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq.

Postuar: 19/02/2019 - 18:44

Produktet kozmetike që ne blejmë çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që janë efektive, p

Postuar: 19/02/2019 - 14:20

Është një nga perimet që sjell më shumë freski në gatime.