BREAKING NEWS

Ekipi i Donald Trump publikon VIDEO-SKANDALIN me zgjedhjet

Ekipi i Donald Trump publikon VIDEO-SKANDALIN me zgjedhjet
x

Shëndeti

Merr më shumë jetë njerëzish se COVID-19, kjo është sëmundja që na ‘vret’ në heshtje

Merr më shumë jetë njerëzish se COVID-19, kjo

Ajo është një nga sëmundjet më të përhapura dhe më të vështira për t’u kuruar.

Në simptomat e kancerit të mushkërive përfshihen kolla (e cila sidoqoftë nuk perceptohet si simptomë e hershme e duhanpirësit sistemik), lodhje, humbje peshe pa shkaqe të njohura, shpërthime të përsëritura të pneumonisë.

Sidoqoftë, shumica e pacientëve nuk i kanë simptomat e shfaqura derisa kanceri përparon, kështu që parandalimi në grupe me rrezik të lartë është thelbësor për trajtimin, jetëgjatësinë dhe cilësinë e jetës.

Përafërsisht një në nëntë duhanpirës janë të prekur nga kanceri në mushkëri, por sëmundja prek edhe njerëzit që nuk kanë pirë kurrë duhan ose rrallë. Rreziku vjen si funksion i sasisë dhe viteve të pirjes së duhanit, ndërsa zvogëlohet me ndërprerjen e dobishme në çdo moshë dhe pa marrë parasysh sa vite kemi kaluar si duhanpirës. Në mënyrë të drejtpërdrejtë, dhjetë vjet pas lënies së duhanit, rreziku i kancerit të mushkërive mund të ulet me 50%.

“Pirja e duhanit është epidemia më e madhe e të gjitha kohërave. Vret mbi tetë milion njerëz në të gjithë botën. Koronavirusi, edhe tani në kohën e tij të lulëzimit, është në nivele shumë më të ulëta krahasuar me kancerin e mushkrive“, u shpreh kreu i Komitetit të Ekspertëve për Kontrollin e Pirjes së Duhanit, Panagiotis Bechrakis.