BREAKING NEWS

Dosja e Adriatik Llallës, batërdi me pasurinë para largimit si Kryeprokuror dhe shtim dyshimesh për kërkesë azili në Gjermani

Dosja e Adriatik Llallës, batërdi me pasurinë para largimit si
x

Shëndeti

Merrni 100-150 gjethe të kësaj bime që gjendet lehtësisht në Shqipëri dhe thuajini lamtumirë hipertensionit, alzhaimerit dhe diabetit

Merrni 100-150 gjethe të kësaj bime që gjendet lehtësisht

Ekspertët kanë provuar se ekstrakti i gjetheve të ullirit ka vlera të mëdha që luftojnë shumë sëmundje si diabeti, hipertensioni, alzhaimer e shumë të tjera.

Gjethet e vajit të ullirit janë përdorur për procesin e mumifikimt të faraonëve. Në kohërat antike mendohej se gjethet e ullirit ishin të shenjta dhe kishin fuqi të mëdha.

Në vitet 1800 këto gjethe përdoreshin për t’i shtuar ato në mjekime të ndryshme që ulnin temperaturën, më vonë ato janë përdorur dhe për të trajtuar malarien.

Falë vetive antibakteriale të gjetheve të ullirit është përdorur për një numër sëmundjesh si: Inf eksionet mykotike. Meningjiti. Hepatiti B. Pneumoniti. Ftohja e zakonshme. Herpes I dhe II. Herpes. Mal aria. Lodhja. Gonorreja. Diarre të rënda. Traktati urinar. Inf eksionet e veshit.

Receta për të përftuar ekstraktin e gjetheve të ullirit:

Përdorni një numër të madh të gjetheve (diku të 100-150 gjethe të freskëta) për një litër ujë. Nëse përdorni gjethe të thara reduktojeni masën në një të tretën e saj.

Pastrojini gjethet me kujdes duke i lënë në një enë me ujë dhe sodë buke për disa minuta më pas shpëlajini me ujë të bollshëm. Vendosini gjethet në një tenxhere shtoni një litër ujë dhe ziejini për 15 minuta.

Më pas kulloni gjithë ujin dhe mbani ekstraktin e mbetur pa gjethet dhe mbajeni në frigorifer. Konsumoni një lugë tre herë në ditë gjatë vaktit. Nëse ju duket shija e ekstraktit shumë e fortë hollojeni me pak ujë.