Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mësoni arsyen pse gratë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës se meshkujt

Postuar: 17/11/2018 - 09:37

Rritje në mënyrë konstante të atakut të zemës ka patur në radhët e grave në moshë të re. Pavarësisht se deri më sot janë konsideruar si shenja tipike të moshës së tretë, kryesisht tek meshkujt, sëmundjet kardiake po verifikohen gjithnjë e më tepër tek gratë nën moshën 54 vjeç.

Në dhjetëvjeçarin e fundit kërkuesit amerikanë theksojnë se është kaluar nga 21 në 31%, duke shënuar një rritje të konstante. Gjithashtu është vërejtur se gratë kanë më pak probabilitet në krahasim me meshkujt për të marrë trajtimet e duhura.

Sipas mjekëve ekspertë që shprehen për këtë argument, theksohet se ataket kardiake zakonisht trajtohen si sëmundje që prekin meshkujt dhe njëkohësisht gratë kanë simptoma atipike, gjë që ndikon shpesh edhe në diagnostikimin në kohë të sëmundjes, apo edhe të nivelit të rrezikut.

Për të arritur në këto konkluzione,  kërkuesit amerikanë kanë analizuar të dhënat e 29 mijë pacientëve të prekur nga infarkti miokardit akut nga viti 1995-2014.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 18:40

Telefoni është kthyer në një mjet të pandashëm teknologjik në përditshmërinë tonë.Përmes tij ne kemi mundësi që të sigurojmë të dhëna të shumta që nga videot argëtuese dhe deri tek ato informueset.Por ju nuk e dini se

Postuar: 10/12/2018 - 18:38

Doktori gjerman Maren Franz ka kryer një sërë studimesh dhe rezultatet e arritura i ka përmbledhu

Postuar: 10/12/2018 - 13:58

Ajo është pjesë e kompleksit të vitaminave B dhe ndryshe njihet si vitamina H.

Postuar: 10/12/2018 - 13:57

Si të humbas peshë, pa vajtur në palestër?
 

Postuar: 10/12/2018 - 13:48

Gjakderdhja në hundë, e quajtur ndryshe epistasa, përfshin rrjedhjen e gjakut nga brenda hundës

Postuar: 10/12/2018 - 10:01

Përpara shpikjes së frigoriferëve me ngrirje, ruajtja afatgjatë e ushqimeve bëhej me ndihmën e dë

Postuar: 10/12/2018 - 09:55

Çarjet e lëkurës janë dëmtime të indeve lidhore, të cilat shfaqen me rastin e zgjatjes vrullshm